Portal INN Poland wskazuje, że jednym z tematów, którymi na pewno nie chce się chwalić rząd, jest przygotowana naprędce i zgłoszona jako projekt obywatelski ustawa o przekazaniu niemalże 30 miliardów złotych na górnictwo. A w zasadzie jego likwidację, która od lat odkładana jest w czasie. Wspomniane wcześniej miliardy mają do 2031 roku spłacić długi górniczych spółek.
Górnicy nie muszą płacić, ale kasę mogą brać
Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie oraz Węglokoks Kraj to firmy, które — jak wskazuje INN Poland — będą mogły cieszyć się z zawieszonych składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych, ubezpieczenie społeczne oraz Fundusz Solidarnościowy.
Ponadto górnicze spółki nie muszą zwracać 1 miliarda złotych, które dostały w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju. Formalnie obowiązek zapłaty ww. składek bierze na siebie państwo. Ponadto rząd w każdej chwili będzie mógł przelać na rzecz spółek kolejne miliardy, celem ich dokapitalizowania przez zakup akcji.
To jednak nie koniec! "Obywatelska ustawa" wskazuje, że spółki górnicze nie muszą skupiać się na zysku. Prócz zwolnienia z płacenia składek, w razie rosnących kosztów, to rząd ma dosypać pieniędzy.
Budząca kontrowersje ustawa będzie musiała zostać teraz zaakceptowana przez Komisję Europejską, ponieważ ma ona w teorii wspierać transformację energetyczną kraju członkowskiego. Co zrobi KE? Najprawdopodobniej będzie miała sporo pytań. Jak wskazuje źródło, Komisja obiecuje, że zajmie się przepisami tak szybko, jak to możliwe.
Co jeszcze zasłania lex TVN?
INN Poland wskazuje, że ustawa zwana lex TVN to także zasłona, która ma ukryć uchwalony na przyszły rok budżet. Zdaniem ekonomistów jest on nierealny i zakrawa na kpinę. Rząd poza kontrolę parlamentu i budżet przeniósł lwią część wydatków oraz zapowiedział inflację na poziomie 3,3 proc., co wydaje się nierealne. Warto pamiętać, że już dziś drożyzna w Polsce jest najwyższa od 21 lat.
Co dalej z lex TVN? Jak przekonują dziennikarze, w tym momencie ruch jest po stronie Amerykanów, którzy przez koncern Discovery kontrolują telewizję TVN. A USA może wiele. Polska aktualnie stara się o zakup zza oceanu bojowców F-35, czy czołgów. Amerykanie już nie raz wstrzymywały kontrakty z krajami, które utrudniały rozwój ich biznesów. Przypomnieć także trzeba, że USA to drugi co do wielkości zagraniczny inwestor nad Wisłą.