Seniorzy niebawem zaczną dostawać 13. emeryturę. Zasadniczo jej wypłata jest przewidziana na kwiecień, jednak pierwsze tegoroczne przelewy będą realizowane jeszcze przed Wielkanocą.
Okazuje się, że pierwsze "trzynastki" pojawią się na kontach lub zostaną dostarczone przez listonoszy w najbliższy piątek (29 marca). Wypłaty zostaną zrealizowane wcześniej, niż przewiduje harmonogram. I nie ma w tym ani trochę przypadku.
Trzynaste emerytury wypłacane są oczywiście wraz z podstawowymi świadczeniami. Przelewy realizowane są więc 1., 6., 10., 15., 20., i 25. dnia danego miesiąca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tym razem jednak 1 kwietnia przypada w Poniedziałek Wielkanocny. Właśnie dlatego podstawowa emerytura wraz z "trzynastką" zostaną wypłacone wcześniej - już w Wielki Piątek (29 marca).
Ile wynosi trzynasta emerytura? "Jest w wysokości minimalnej emerytury obowiązującej w danym roku, czyli obecnie to 1788,90 zł brutto, co daje 1620,67 zł na rękę. Taką stawkę otrzyma każdy, kogo podstawowa emerytura plus trzynastka nie przekroczy 2,5 tys. zł" - podaje "Super Express".
A co w przypadku, gdy suma będzie wyższa? Wtedy wsparcie zostanie odpowiednio pomniejszone o składkę zdrowotną oraz podatek.
Dla kogo trzynasta emerytura?
Kto konkretnie dostanie dodatkowe roczne świadczenie pieniężne? Środki trafią na konta tych, którzy na 31 marca 2024 roku będą uprawnieni do:
- emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
- renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
- renty szkoleniowej,
- renty socjalnej,
- renty rodzinnej,
- rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
- świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.