Organizacja Ordo Iuris przygotowała poradnik dla przedsiębiorców dotyczący "wolności słowa, sumienia i wyznania w miejscu pracy". Zamieszczono w nim instrukcje, dzięki którym każdy będzie mógł "bronić swoich przekonań" w miejscu pracy.
"Sprzeciw wobec jednopłciowym konkubinatom"
W naszej publikacji przedstawiamy częstsze i mniej typowe problemy oraz radzimy, jak konkretnie powinien reagować na nie pracownik, przedsiębiorca czy wykładowca akademicki. Dzięki jasnym instrukcjom i wzorom pism każdy powinien czuć się pewniej, gdy przyjdzie mu bronić swoich przekonań lub odmówić wykonania polecenia głęboko sprzecznego z wyznawanymi wartościami. - czytamy na stronie internetowej instytutu.
Czytaj także: Kaja Godek nie wytrzymała. Tak skomentowała gest muzyków
Poradnik powstał po głośnej sprawie pracownika IKEA, który został zwolniony z pracy za cytowanie Biblii. Instytut szczycąc się wygraną w tej sprawie, postanowił pójść za ciosem i przygotować zbiór porad dla każdego, kto w miejscu pracy chce kierować się swoją wiarą i przekonaniami. Bliżej przyjrzał się tej sprawie portal Interia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prawnicy z Ordo Iuris przyznają wprost, że przedsiębiorcy mogą odmówić wykonania usług dla osoby należącej do społeczności LGBTQ+. Cukiernia "może odmówić wykonania tortu ślubnego dla pary jednopłciowej, jeśli z uwagi na wyznawane wartości sprzeciwia się nadaniu przywilejów małżeńskich jednopłciowym konkubinatom".
Odmówić mogą także muzycy. Zespoły mogą sprzeciwić się, jeśli nie chcą zostać zatrudnieni na ślubach czy imprezach LGBTQ+. Odmówić można jednak także osobom heteroseksualnym, jeśli zachowują się w sposób, który jest nie do zaakceptowania przez osobę wierzącą.
Hotel może odmówić wynajmowania pokoi z łóżkami dwuosobowymi dla par, które nie są małżeństwami - wskazują prawnicy z Ordo Iuris.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.