Wniosek o preferencyjny zakup drugiej partii węgla można złożyć do 30 kwietnia 2023 r. Niektóre samorządy skracają jednak czas na złożenie dokumentów. W Chełmie (woj. lubelskie) wnioski można składać do 15 kwietnia.
Czytaj także: Seniorzy stracą pieniądze. Rząd zrobił to po cichu
Wnioski można składać osobiście w sekretariacie Urzędu Miasta lub Gminy w dni pracujące lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W Chełmie dokumenty są przyjmowane w departamencie spraw obywatelskich (wydział polityki społecznej UM), przy ul. Obłońskiej 20, pok. nr 10, w godz. 8-14.
Czytaj także: Policjant zatrzymany. Grozi mu 5 lat
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Osoby, które złożyły już wnioski na zakup węgla po cenie preferencyjnej i otrzymały pozytywną decyzję muszą uiścić opłatę na konto bankowe Urzędu Miasta Chełm. W tytule przelewu należy wpisać ,,Zakup węgla" oraz dopisać imię i nazwisko oraz adres osoby uprawnionej do odbioru węgla wskazanej w złożonym do Urzędu Miasta Chełm zgłoszeniu zapotrzebowania na zakup paliwa stałego.
Następnie należy skontaktować się z departamentem finansów Urzędu Miasta Chełm w celu odebrania faktury.
Jak informuje Damian Zieliński w rozmowie z portalem Supertydzien.pl do tej pory złożono ok. 2 tys. wniosków.
Warto podkreślić, że to, że oferowany jest przez nasz samorząd także ekogroszek, to efekt współpracy miasta z PGE Paliwa. Dodatkowo istotną informacją jest to, że węgiel należy wykupić i odebrać do końca kwietnia - przekazał Damian Zieliński z gabinetu prezydenta miasta Chełm w rozmowie z portalem Supertydzien.pl
Ceny różnią się między gminami. Zazwyczaj 1 tona węgla kosztuje ok. 1,9 tys. - 2 tys. zł. Cena nie obejmuje kosztu transportu z miejsca składowania do danego gospodarstwa domowego.
Co ważne, gospodarstwo, które złożyło wniosek na okres grzewczy do 31 grudnia 2022 r., ale nie wykorzystało całego limitu, może wykorzystać jego pozostałą część w okresie grzewczym od 1 stycznia 2023 roku.