Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Oto emerytury zakonnic w Polsce. Gotowi? Sami spójrzcie na kwoty

1214

Służba sióstr zakonnych jest niezwykle zróżnicowana i obejmuje wiele różnych dziedzin. Niektóre z nich pracują jako nauczycielki katechezy w szkołach, inne zaś pracują w kościołach, domach opieki i szpitalach. Ale jak wygląda kwestia emerytur dla zakonnic? Okazuje się, że większość z nich otrzymuje minimalne świadczenia emerytalne.

Oto emerytury zakonnic w Polsce. Gotowi? Sami spójrzcie na kwoty
Emerytury zakonnic w Polsce (Getty Images, SOPA Images)

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Konferencję Episkopatu Polski, w Polsce żyje i pracuje około 17 tysięcy zakonnic. Te siostry zakonne, które nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, na przykład w szkole lub szpitalu, otrzymują skromne świadczenia z Funduszu Kościelnego. W takich przypadkach składki na ich emerytury są bardzo niskie.

Sytuacja wygląda nieco lepiej dla zakonnic, które są zatrudnione na pełen etat w domach dziecka, szkołach, przedszkolach czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych. W takim przypadku mogą one liczyć na nieco wyższe świadczenia emerytalne, przekraczające minimalną emeryturę.

Środki na składki emerytalne dla księży i sióstr zakonnych pochodzą z Funduszu Kościelnego, który jest finansowany z budżetu państwa. W Funduszu Kościelnym na 2024 r. zaplanowano rekordowe 257 mln zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Była zakonnica POZYWA ZAKON. "12 lat dochodziłam do siebie. Cały czas jestem na środkach antydepresyjnych"

Z informacji udostępnionych przez siostrę Paulę na jej popularnym profilu na TikToku (Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny) dowiadujemy się, że zakonnice w jej zgromadzeniu "nie mają swoich pieniędzy". Wszystkie ich zarobki są bowiem zarządzane przez ich przełożoną.

Emerytury zakonnic - ile wynoszą?

Większość z nich może liczyć jedynie na minimalną emeryturę, która od 1 marca 2024 r. wynosi 1620,67 zł na rękę. Z drugiej strony, księża otrzymują wyższe emerytury.

Księża mają do dyspozycji datki od wiernych, wśród których znajdują się m.in. pieniądze z tacy, z pogrzebów, chrztów czy intencji mszalnych.

Warto podkreślić, że księża i biskupi otrzymują emeryturę z dwóch źródeł: z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Funduszu Kościelnego. Kapłani, którzy decydują się na przejście na emeryturę w wieku 65 lat, otrzymują świadczenia z ZUS. Po ukończeniu 75 lat mogą również liczyć na świadczenia z Funduszu Kościelnego.

Średnia emerytura biskupa może wynosić nawet 10 tysięcy złotych. Z kolei emerytowany proboszcz może liczyć na świadczenie w wysokości 5 tysięcy złotych.

Autor: PAA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić