Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Oto emerytury zakonnic w Polsce. Gotowi? Sami spójrzcie na kwoty

1214

Służba sióstr zakonnych jest niezwykle zróżnicowana i obejmuje wiele różnych dziedzin. Niektóre z nich pracują jako nauczycielki katechezy w szkołach, inne zaś pracują w kościołach, domach opieki i szpitalach. Ale jak wygląda kwestia emerytur dla zakonnic? Okazuje się, że większość z nich otrzymuje minimalne świadczenia emerytalne.

Oto emerytury zakonnic w Polsce. Gotowi? Sami spójrzcie na kwoty
Emerytury zakonnic w Polsce (Getty Images, SOPA Images)

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Konferencję Episkopatu Polski, w Polsce żyje i pracuje około 17 tysięcy zakonnic. Te siostry zakonne, które nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, na przykład w szkole lub szpitalu, otrzymują skromne świadczenia z Funduszu Kościelnego. W takich przypadkach składki na ich emerytury są bardzo niskie.

Sytuacja wygląda nieco lepiej dla zakonnic, które są zatrudnione na pełen etat w domach dziecka, szkołach, przedszkolach czy placówkach opiekuńczo-wychowawczych. W takim przypadku mogą one liczyć na nieco wyższe świadczenia emerytalne, przekraczające minimalną emeryturę.

Środki na składki emerytalne dla księży i sióstr zakonnych pochodzą z Funduszu Kościelnego, który jest finansowany z budżetu państwa. W Funduszu Kościelnym na 2024 r. zaplanowano rekordowe 257 mln zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Była zakonnica POZYWA ZAKON. "12 lat dochodziłam do siebie. Cały czas jestem na środkach antydepresyjnych"

Z informacji udostępnionych przez siostrę Paulę na jej popularnym profilu na TikToku (Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny) dowiadujemy się, że zakonnice w jej zgromadzeniu "nie mają swoich pieniędzy". Wszystkie ich zarobki są bowiem zarządzane przez ich przełożoną.

Emerytury zakonnic - ile wynoszą?

Większość z nich może liczyć jedynie na minimalną emeryturę, która od 1 marca 2024 r. wynosi 1620,67 zł na rękę. Z drugiej strony, księża otrzymują wyższe emerytury.

Księża mają do dyspozycji datki od wiernych, wśród których znajdują się m.in. pieniądze z tacy, z pogrzebów, chrztów czy intencji mszalnych.

Warto podkreślić, że księża i biskupi otrzymują emeryturę z dwóch źródeł: z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Funduszu Kościelnego. Kapłani, którzy decydują się na przejście na emeryturę w wieku 65 lat, otrzymują świadczenia z ZUS. Po ukończeniu 75 lat mogą również liczyć na świadczenia z Funduszu Kościelnego.

Średnia emerytura biskupa może wynosić nawet 10 tysięcy złotych. Z kolei emerytowany proboszcz może liczyć na świadczenie w wysokości 5 tysięcy złotych.

Autor: PAA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić