Od 1 stycznia 2022 roku nastąpiły ważne zmiany. Zdecydowano się na podwyższenie:
- stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10% (podwyżka nie objęła cydru i perry o zawartości alkoholu do 5% obj.),
- minimalnej stawki akcyzy na papierosy ze 100% do 105% całkowitej kwoty akcyzy,
- stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100%;
- została też wprowadzona minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100% całkowitej kwoty akcyzy.
2023 rok przyniesie kolejne zmiany w tym zakresie. Zapisano je w harmonogramie, który został przedstawiony opinii publicznej już jakiś czas temu. Przewiduje on:
- co roku 5% podwyżki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie (bez cydru i perry)
- co roku 10% podwyżki akcyzy na papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie.
Takie podwyżki będą wdrażane do 2027 roku. "Zakładany wzrost jest podobny do wzrostów przyjętych w innych krajach" - przekonuje Ministerstwo Finansów.
Podwyżki cen papierosów i alkoholu. W jakim celu?
Ministerstwo Finansów spostrzega, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) palenie tytoniu i spożycie alkoholu to dwa najgroźniejsze czynniki ryzyka dla zdrowia człowieka.
W odpowiedzi na potrzebę przeciwdziałania szkodliwemu wpływowi alkoholu i wyrobów tytoniowych na zdrowie Polaków, resort finansów proponuje stopniowe zwiększanie akcyzy na nie - zaznaczono.
Podwyższanie cen ma zatem charakter prozdrowotny. MF, decydując się na takie ruchy, wierzy, że skutecznie zniechęci Polaków do regularnego sięgania po papierosy czy też alkohol.