Ceny w Polsce rosną w horrendalnym tempie. Wszystko z powodu wysokiej inflacji, która od początku roku była zmorą Polaków. Ponad 63 proc. przedsiębiorców uważa, że inflacja ogranicza rozwój i konkurencyjność ich działalności gospodarczej i pogarsza kondycję finansową. Pozytywny wpływ inflacji na biznes notuje 2 proc. ankietowanych firm.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził tarczę inflacyjną, która zmniejszyła ceny gazu czy prądu. Ona obowiązuje jednak tylko do końca obecnego roku. A co potem? Z racji zbliżających się wyborów parlamentarnych, politycy walczą o nasze poparcie i obiecują "cuda".
Wszystkie komitety wyborcze stworzyły łącznie imponującą listę obietnic. Konfederacja dużo mówi o podwyżce kwoty wolnej od podatku i likwidacji drugiego progu podatkowego. Obiecuje także paliwo po 4 złote.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
PiS obiecuje najwięcej
Dużo do zaproponowania ma Prawo i Sprawiedliwość, które walczy o trzecią kadencję. Jedną z najgłośniejszych propozycji obecnej władzy są emerytury stażowe. Pieniądze przysługiwałyby nie po osiągnięciu odpowiedniego wieku, a po przepracowaniu wskazanej w przepisach liczbie lat.
Czytaj także: Prawda o wykształceniu Kołodziejczaka. Gotowi?
W praktyce ci, którzy pracowali fizycznie, o świadczenie mogliby ubiegać się w wieku 55-60 lat. Czyli o pięć lat wcześniej, niż w przypadku tradycyjnej emerytury. Wcześniej Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że zarobki będą rosnąć. Politycy PiS obiecywali też walkę z patodeweloperką i "obronę węgla oraz gotówki".
Koalicja Obywatelstwa skupiła się z kolei na wysokich rachunkach. Według ich planu, ceny gazu dla gospodarstw domowych mają zostać zamrożone na poziomie z 2023 roku.
Oprócz tego KO obiecuje brak podatku dochodowego dla osób zarabiających do 6 tysięcy złotych i "wyraźnie niższy" podatek dla pozostałych. Kwota wolna od podatku podniesiona zostałaby z kolei do 60 tysięcy złotych.
Lewica z kolei obiecuje, że zostałaby wprowadzona tańsza taryfa dla gospodarstw domowych do poziomu przeciętnego zużycia energii. Dzięki temu rodziny będą płacić niższe rachunki
Kiedy wybory w Polsce?
Już za kilka tygodni sześć komitetów wyborczych wystawi swoich kandydatów do Sejmu w całej Polsce. Kolejne cztery komitety wystawią ich w więcej niż jednym okręgu. Głosowanie odbędzie się 15 października 2023 r. między godziną 7:00 a 21:00.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.