Kryzys energetyczny staje się faktem, dlatego wiele osób już teraz zaczyna szukać oszczędności. Kwoty na rachunkach, które otrzymają gospodarstwa domowe w Polsce, mają być nawet o kilkaset procent większe od tych z ubiegłego roku. Podwyżki cen energii to ogromny problem dla przedsiębiorstw. Wiele lokali gastronomicznych podjęło decyzję o zamknięciu się na stałe lub zawieszeniu działalności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Przed niemal dwoma tygodniami - 4 listopada - weszła w życie ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r. W jej treści wyznaczono maksymalne ceny energii dla małych i średnich firm oraz wskazanych instytucji czy podmiotów.
Ustawa wprowadza konkretne ograniczenia. Od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. w rozliczeniach z dostawcami energii będzie stosowana cena maksymalna na poziomie 785 zł za MWh w odniesieniu do zużycia. Ponadto podmiotom, które zawarły umowę sprzedaży po 23 lutego 2022 r., cenę maksymalną stosuje się również do rozliczeń obejmujących okres od dnia zawarcia umowy do 30 listopada 2022 r.
Nie można przeoczyć tego terminu
Z niższej ceny prądu nie może skorzystać każdy. Wśród wymienionych są przedsiębiorcy zużywający energię elektryczną w ramach mikroprzedsiębiorstwa, małego przedsiębiorstwa lub średniego przedsiębiorstwa. Ponadto ulga przysługuje też jednostkom samorządu terytorialnego lub podmiotom, które świadczą na rzecz tej jednostki usługi. Aby płacić mniej, wskazane firmy i podmioty muszą złożyć oświadczenia u dostawców energii do 30 listopada. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska.