Pani Ewa wybrała się na grzyby. "Królują kurki"

2

Pani Ewa z Koszalina z niedzielnego grzybobrania wróciła z pełnym koszykiem. "Póki co króluje pieprznik jadalny vel kurki i pojawiają się piękne borowiki - relacjonuje autorka bloga "Leśne wojaże".

Pani Ewa wybrała się na grzyby. "Królują kurki"
Póki co króluje pieprznik jadalny vel kurki i pojawiają się piękne borowiki - relacjonuje autorka bloga "Leśne wojaże". (Lasy Państwowe)

W niektórych lasach w Polsce sezon na grzyby już się rozpoczął. Jest ciepło a przy tym dość wilgotno. To dla grzybów idealne warunki. Grzybiarze znajdują głównie kurki, czyli pieprznik jadalny (regionalnie grzyb ten nazywany jest też liską, lisiczką).

Autorka bloga "Leśne wojaże" wybrała się na niedzielne grzybobranie w okolice jeziora Hajka, w woj. zachodniopomorskim. Miłośniczka grzybobrania wróciła do domu z pełnym koszem.

Las dzisiaj był bardzo przyjazny, obdarzył pięknym koszem. Póki co króluje pieprznik jadalny vel kurki i pojawiają się piękne borowiki - relacjonuje pani Ewa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grzyby w polskich lasach i parkach. Pokazał, co można znaleźć

Pieprznik jadalny to gatunek grzybów z rodziny pieprznikowatych. Znany też jako kurka żółta, lisiec, pieprzyk jadalny, kurek, pieprznik pospolity, lisiczka, pieprznik gąska czy też stągiewka jadalna.

W Polsce jest pospolity i należy do najczęściej występujących grzybów leśnych. Rośnie w lasach liściastych i iglastych, często na piaszczystych, kwaśnych glebach. Jest jadalny, ceniony jest ze względu na aromat, smak oraz twardość i chrupkość owocników. Do spożycia zaleca się młode, zdrowe owocniki. Występuje najczęściej od czerwca do listopada.

Niestety nie dla wszystkich jest to grzyb rozpoznawalny. Potrafi być mylony z niejadalną lisówką pomarańczową tzw. fałszywą kurką, występującą od września do listopada, w lasach iglastych i mieszanych. Lisówka posiada kapelusz białawy do pomarańczowego, lekko filcowaty. Blaszki pomarańczowo-żółte, trzon cienki, wiotki, wysmukły. Jest grzybem niejadalnym, wywołującym zaburzenia trawienne.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Pamiętajmy, aby zbierać grzyby, których jesteśmy absolutnie pewni oraz korzystajmy z atlasów grzybowych, aby uniknąć zatrucia - przypominają leśnicy.
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić