PCC-3 - co to jest?
PCC-3 to formularz umożliwiający zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten musi zapłacić każdy, kto zawarł umowę cywilnoprawną. Obowiązuje zatem zarówno przy zakupie samochodu, jak i przy umowie darowizny, pożyczki, hipoteki czy zamianie rzeczy.
Czytaj także: Jak oszczędzać pieniądze?
Podatek ten dotyczy jedynie umów, które zawarte zostały w Polsce. Koszt ten zawsze ponosi kupujący. Podczas zawierania umowy sprzedaży ruchomości zawsze jest taka sama stawka podatku - wynosi 2 proc.
Od płacenia PCC jest jeden wyjątek - nie obowiązuje jeżeli zakupiony przedmiot ma wartość mniejszą niż 1000 złotych. Wszystkie szczegółowe informacje na temat tej daniny dostępne są w ustawie z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Gdzie znaleźć formularz PCC-3?
Formularz PCC-3 jest dostępny w Internecie, na Portalu Podatkowym pod adresem podatki.gov.pl, w zakładce e-Deklaracje. Na tej stronie zamieszczone są także inne formularze (PCC-2 i PCC-3/A), dlatego po wejściu na stronę należy wybrać właściwy formularz. Aby złożyć formularz drogą internetową, należy się posłużyć danymi autoryzacyjnymi (może to być np. wpisanie kwoty zapłaconego w ubiegłym roku podatku).
Formularz można również złożyć w wersji papierowej - w takim przypadku trzeba go zanieść osobiście bądź wysłać pocztą na adres odpowiedniego urzędu skarbowego.
Podatek PCC-3 - na jakie konto należy dokonać wpłaty?
Podatek PCC-3 powinien być wpłacony na konto urzędu skarbowego, w którym ma miejsce zgłoszenie dokonanej transakcji. Numery poszczególnych rachunków można sprawdzić na stronie wybranej instytucji.
Jeśli dokonujemy przelewu z konta bankowego, wybieramy odpowiedni typ przelewu (zazwyczaj ten o nazwie "przelew podatkowy"), a system bankowy automatycznie powinien podpowiedzieć numer rachunku.
PCC-3 - tytuł przelewu
Dokonując przelewu za podatek PCC-3 warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Do najważniejszych należy: określenie organu podatkowego - np. Urząd Skarbowy w Gdyni, wskazanie właściwej kwoty, podanie nazwy i adresu podatnika oraz numeru identyfikacyjnego (PESEL bądź NIP), typu identyfikatora: PESEL (P), NIP (N), a także symbolu formularza - w tym przypadku oczywiście jest to PCC-3.
Czytaj także: Na jakiej działce można postawić dom?