PFR - Co to jest?
PFR to skrót od słów: Polski Fundusz Rozwoju. Jest to polska spółka akcyjna, która należy do Skarbu Państwa i oferuje instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego, a także osób prywatnych. PFR inwestuje w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy w państwie.
Czytaj także: Czek imienny - co to jest i jak go zrealizować?
PFR finansuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Dla przykładu, Bank Gospodarstwa Krajowego zaoferował systemy gwarancji i dopłat. Agencja Rozwoju Przemysłu zaś pożyczki obrotowe, leasing oraz Politykę Nowej Szansy. Polska Agencja Inwestycji i Handlu przygotowała takie instrumenty finansowe, jak Mapa Rynków Zagranicznych, Webinaria i PAIH Biznes Mikser.
Czytaj także: Emerytura kapitałowa — jak i kto może ją otrzymać?
Umorzenie tarczy PFR
Polski Fundusz Rozwoju przygotował dla społeczeństwa specjalny program pomocowy w ramach Tarczy Antykryzysowej związanej z pandemią koronawirusa. Mowa tu o Tarczy Finansowej PFR dla Firm i Pracowników, z której skorzystało 347 tys. mikrofirm (wyjaśnienie: mikrofirma zatrudnia minimum 1 pracownika), a także małych, i średnich firm - te mogły liczyć na częściowo bezzwrotne subwencje finansowe opiewające łącznie niemal na kwotę 61 mld zł.
Czytaj także: Ulga na dziecko - czym jest i komu przysługuje?
Podczas drugiej fali pandemii PFR we współpracy z rządem uruchomił Tarczę Finansową 2.0. Na ten program przeznaczono 1 3000 000 000 zł w postaci subwencji, które były możliwe do umorzenia nawet w całości dla firm o różnorodnej branży (ponad 50 branż). Warunkiem otrzymania wsparcia była konieczność ograniczenia bądź zamknięcia działalności z uwagi na Covid-19.
Rozliczenie subwencji PFR
Subwencja to forma pomocy finansowej, z której należy się rozliczyć. Subwencje podlegają spłacie. Tak jest też w przypadku subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju, dedykowanych przedsiębiorcom potrzebującym wsparcia w związku z wprowadzonymi w Polsce obostrzeniami wynikającymi z pandemii COVID-19. Rząd zdecydował, że umorzone subwencje będą zwolnione z opodatkowania.
Czytaj także: Kiedy nie trzeba rozliczać PIT?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.