Choć na szczyt sezonu grzybowego - tradycyjnie przypadający na jesień - musimy jeszcze poczekać, to amatorzy grzybobrania mogą realizować swoje hobby już teraz. W połowie kwietnia w lasach na południu Polski pojawiły się już pierwsze maślaki czy borowiki, a czerwiec przyniesie wysyp kolejnych popularnych gatunków.
Gdzie rośnie kurka?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wśród nich prym wiedzie popularna "kurka", czyli pieprznik jadalny. To grzyb, którego wyróżnikiem jest charakterystyczna, żółta barwa, a także pofalowany kapelusz. Kurkę znajdziemy głównie w lasach liściastych i iglastych, a występuje ona od czerwca aż do późnej jesieni.
Pieprzniki jadalne są najczęściej spotykane w grupach. Ich ulubionym miejscem występowania są kwaśne gleby - chętnie pojawiają się w pobliżu starych dębów, sosen czy świerków. Co ważne, jest to grzyb bardzo pospolity, bardzo ceniony przez amatorów kuchni ze względu na aromat oraz chrupkość.
Jak czyścić kurki? Ile kosztuje kilogram tych grzybów?
Po zebraniu kurki należy oczyścić z piasku. Co warte uwagi, są to grzyby pozbawione robaków ze względu na hitinmannozę, która odpowiada za rozpuszczanie ich jaj. Grzyby najlepiej czyścić na sucho za pomocą prostych narzędzi - nożyka, pędzelka czy szczoteczki.
Kurki świetnie sprawdzą się zarówno jako dodatek do potraw - mowa tutaj głównie o sosach czy zupach, ale także klasycznej jajecznicy. Możemy je także ususzyć i zastosować jako przyprawę.
W zeszłym sezonie na pierwsze kurki trzeba było zapłacić ok. 100 złotych za kilogram. Nie inaczej będzie zapewne i tym w roku, a na obniżki cen trzeba będzie poczekać kilka tygodni. W lipcu ubiegłego roku te grzyby były wyceniane na ok. 35-40 złotych za kilogram.