Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 

Pijani pracownicy na L4. "Chwiali się na nogach"

133

Alarmujące dane z czerwca tego roku przekazała "Gazecie Pomorskiej" firma Conperio, która specjalizuje się w kontrolach osób przebywających na zwolnieniu lekarskim oraz pracujących zdalnie. Z ich raportu wynika, że co piąty skontrolowany pracownik na zwolnieniu lekarskim był pod wpływem alkoholu.

Pijani pracownicy na L4. "Chwiali się na nogach"
Co piąty Polak był pod wpływem alkoholu podczas L4 (Pixabay)

Z raportu wynika, że podczas kontroli aż 20 procent pracowników na "L4" znajdowało się pod wpływem alkoholu. Pracownicy tłumaczyli się spożyciem kilku piw, jednego piwa dzień wcześniej lub wypiciem niewielkiej ilości mocniejszego alkoholu.

Co więcej, niektórzy z kontrolowanych chwiali się na nogach i mieli trudności z utrzymaniem równowagi, co dodatkowo podkreśla skalę problemu.

O podobnych przypadkach alarmował ZUS. - Rzeczywiście, podczas kontroli zwolnień lekarskich okazało się, że część osób nie była trzeźwa - przekazała "Gazecie Pomorskiej" Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zarobki w pierwszej pracy. Zapytaliśmy ludzi, ile powinny wynosić

Czy podczas L4 można pić alkohol?

Jeśli podczas kontroli zostanie stwierdzone, że osoba spożywała alkohol, zostanie pozbawiona prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. ZUS ma ustawowy obowiązek kontrolowania osób korzystających z elektronicznych zwolnień lekarskich, co ma na celu wyeliminowanie nadużyć i zapewnienie prawidłowego wykorzystywania tych świadczeń.

W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce spożycie napojów spirytusowych wzrosło prawie dwukrotnie, osiągając 3,8 litra na mieszkańca rocznie, a spożycie piwa zwiększyło się o ponad 25 litrów na głowę - wynika to z badań przeprowadzonych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Te statystyki wskazują na istotny wzrost konsumpcji alkoholu, co może mieć wpływ na zdrowie i wydajność pracowników.

Dane z firmy Conperio pokazują, że w czerwcu nieprawidłowości w wykorzystywaniu zwolnień lekarskich wyniosły aż 35 procent. Jak informuje "Gazeta Pomorska", w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku nastąpił wzrost absencji chorobowej w przedsiębiorstwach o 1,74 punktu procentowego.

Każde tego typu wahanie stanowi dla pracodawców wymierne straty finansowe, a szczególnie odczuwalne jest to w dużych zakładach produkcyjnych, gdzie nieobecność pracowników bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie wydajności i opóźnienia w realizacji zamówień. W rezultacie, firmy ponoszą dodatkowe koszty związane z koniecznością zatrudnienia zastępstw.

Polacy nadużywają zwolnień lekarskich

Mikołaj Zając, prezes Conperio stwierdził, że nadużywanie zwolnień lekarskich stanowi istotny problem współczesnego rynku pracy.

Szczególnie warto zwrócić na to uwagę w okresie wakacyjnym, kiedy nadużyć jest więcej, a nieobecności jednych pracowników, znacząco obciążają tych drugich, którzy muszą przejąć dodatkowe obowiązki - powiedział "GP" Mikołaj Zając.

Wnioski z kontroli wskazują, że obecnie pracownicy często wykorzystują zwolnienia chorobowe do uczestnictwa w imprezach masowych. Tego rodzaju zachowania są szczególnie widoczne w okresie wakacyjnym, kiedy odbywa się wiele popularnych wydarzeń kulturalnych czy festiwali muzycznych.

- Obecnie, pobranie L4 jest wyjątkowo proste i szybkie, można to załatwić zdalnie podczas teleporady, bez potrzeby opuszczania domu - dodał Mikołaj Zając.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić