Z oficjalnego komunikatu wynika, że w internecie pojawiają się strony, które na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od oficjalnego serwisu NFZ. Cyberprzestępcy wykorzystują logotyp oraz wizerunek Narodowego Funduszu Zdrowia.
Na fałszywych stronach NFZ można przeczytać o rzekomej, obowiązkowej karcie ubezpieczenia w Funduszu i zbliżającym się terminie utraty ważności tej karty - poinformowano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Udostępniany jest też internetowy formularz. Za jego pośrednictwem oszuści chcą pozyskać dane osobowe (m.in. imię i nazwisko, adres, a także numer telefonu), a w kolejnym kroku również numer karty kredytowej lub debetowej.
To oszustwo i próba wyłudzenia danych oraz pieniędzy - podkreśla Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ.
Uważać należy na takie strony jak:
- hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]com
- hxxps://nfz.odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info
- hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info
Właśnie przez te witryny oszuści próbują wyłudzić dane. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że takich witryn może być więcej.
Jak nie dać się oszukać? NFZ radzi
NFZ podpowiada, o czym trzeba pamiętać:
- Narodowy Fundusz Zdrowia NIE WYDAJE żadnych kart ubezpieczenia.
- Narodowy Fundusz Zdrowia NIGDY NIE POBIERA żadnych opłat przez swoją stronę internetową.
- Narodowy Fundusz Zdrowia NIE ZBIERA danych o numerach kart kredytowych i debetowych przez swoją stronę internetową.
- Oficjalna strona internetowa NFZ jest dostępna pod adresem https://www.nfz.gov.pl/. To bezpieczna witryna z prawidłowym certyfikatem wystawionym przez zaufany urząd certyfikacji.
Czytaj także: "Sytuacja jest niebezpieczna". Ekspertka wskazuje, kto zyskuje na napięciach na Bliskim Wschodzie