PiS nagle sobie o tym przypomniał. Te produkty potanieją?

38

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przypomniało sobie o obietnicy złożonej przed laty. "Nieoczekiwanie w projekcie ustawy znalazł się zapis, który zakłada obniżenie stawki VAT na ubranka i obuwie dziecięce z 23 do 5 proc." - pisze "Fakt". Rodzice małych dzieci mogą więc liczyć na złapanie oddechu.

PiS nagle sobie o tym przypomniał. Te produkty potanieją?
Premier Mateusz Morawiecki (PAP, FILIPPO ATTILI / PALAZZO CHIGI HANDOUT)

Bycie rodzicem małego dziecka oznacza gigantyczne wydatki. Regularnie trzeba kupować choćby ubranka, bo przecież pociecha szybko rośnie. Do tego dochodzi oczywiście szereg innych rzeczy. Niewątpliwe budżet rodziców jest mocno obciążony.

W 2014 roku PiS zawarł w swoim programie wyborczym ważną informację z punktu widzenia rodziców małych dzieci. "Polska powinna dążyć do wprowadzenia zerowej stawki podatku od towarów i usług na ubranka dziecięce. Uważamy, że mamy szanse naprawić błąd popełniony w negocjacjach akcesyjnych (do Unii Europejskiej). Podniesiony z 7 proc. na 23 proc. VAT na ubranka i obuwie dziecięce zwiększa koszty utrzymania dzieciach" - zaznaczano.

Partia Jarosława Kaczyńskiego rządzi od ośmiu lat, ale do tej pory ta obietnica nie została zrealizowana. "Przez lata rząd tłumaczył, że nie ma na to zgody Komisji Europejskiej. Okazało się jednak, że resort finansów o taką zgodę nawet nie zabiegał" - zaznacza "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zapowiadają "sąd" nad PiS. "Pokażemy imiona i nazwiska"

Tymczasem PiS chce wprowadzić takie rozwiązanie. Propozycja zakładająca obniżenie stawki VAT została zawarta w projekcie ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, która wpłynęła do Sejmu.

Ubranka będą tańsze? Jest szansa

Możliwe, że ustawa zostanie uchwalona jeszcze przed wakacjami. Dzięki temu rodzice już od 2024 roku płaciliby tylko 5 proc. podatku przy zakupie ubranek i obuwia dziecięcego. To teoretycznie pozwoliłoby na obniżenie ich cen.

Postulat obniżenia VAT na ubranka dziecięce powraca przy debatach o niskiej dzietności, a sama forma wprowadzenia zmiany ma na celu chyba przechytrzenie UE. Co więcej, wydaje się, że wraz z obniżeniem VAT ceny mogą się wcale nie zmienić, gdyż w czasie wysokiej inflacji producenci i sprzedawcy poszukują możliwości nadążenia nad zmianami cen surowców i kosztów pracy. Zatem potencjalny uzysk dla kupujących będzie niewidoczny - powiedział tymczasem dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, cytowany przez "Fakt".
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić