PIT
PIT czyli Personal Income Tax odnosi się do podatku dochodowego od osób fizycznych. Ten termin jest także używany, gdy podatnicy mówią o drukach służących do rozliczania podatku. Podatek dochodowy od osób fizycznych musi zapłacić każda osoba mieszkająca i zarabiająca w Polsce. Należy go złożyć co roku do 30 kwietnia w odpowiednim urzędzie skarbowym.
Czytaj także: Krajowy Rejestr Długów – co to jest i jak tam trafić?
Jak rozliczyć PIT?
Rozliczenie składane co roku do urzędu skarbowego może przyjąć rozmaite formy, które są zależne np. od typu osiąganych dochodów czy rodzaju opodatkowania. W dzisiejszych czasach, kiedy większość spraw załatwia się przez Internet o wiele rzadziej korzysta się z tradycyjnych formularzy. W większości przypadków używa się dedykowanego programu do rozliczania z prostym kreatorem pomagającym w szybkim i odpowiednim wypełnieniu deklaracji. Ministerstwo Finansów oferuje nawet takie narzędzia, które pozwalają na odliczenie przysługujących podatnikowi ulg. Wszystko to dzięki usłudze "Twój e–PIT", w której samodzielne można rozliczyć podatek.
Rozliczenie PIT - jaki wybrać formularz?
Główny problem wśród podatników jest związany z wyborem właściwego druku. Jakie są rodzaje formularzy?
PIT-37 - najpopularniejszy druk, który składają podatnicy osiągający przychód wyłącznie za pośrednictwem płatników. Muszą go wypełnić osoby, które osiągają dochody na podstawie umowy o pracę bądź umów cywilnoprawnych. W takim przypadku obowiązkowe jest również uzyskanie od płatnika druku PIT-11. PIT-37 służy do rozliczenia indywidualnego i wspólnego z małżonkiem a także dla osób samotnie wychowujących dzieci.
PIT-36 - dedykowany jest osobom, które osiągnęły przychód bez pośrednictwa płatnika (np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej) i rozliczają się według skali podatkowej. Oprócz nich muszą też wypełnić go osoby, rozliczające straty z lat wcześniejszych, przychód małoletnich w ramach rozliczenia własnych przychodów i ci, którzy odliczają podatek minimalny od posiadanych środków trwałych.
PIT-36L - jest dla przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczających podatek liniowy.
Czytaj także: Jak poprosić o podwyżkę?
PIT-28 - przeznaczony tym, którzy rozliczają się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, wspólników spółek cywilnych oraz jawnych, a także podatników rozliczających przychód z tytułu najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy i podobnych.
PIT-38 - ten rodzaj formularza jest dla osób, które osiągnęły przychód z tytułu zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach, pochodnych instrumentów finansowych czy realizacji praw z ich tytułu.
Czytaj także: Kiedy nie trzeba rozliczać PIT?
PIT-39 - na tym druku znajdują się podlegające opodatkowaniu przychody z tytułu prywatnego zbycia nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomościami.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.