Raportowanie ESG stanowi podsumowanie rocznej działalności firmy w trzech kluczowych obszarach: środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego. Obejmuje ono analizę wpływu działań przedsiębiorstwa na środowisko naturalne, relacje z interesariuszami społecznymi oraz praktyki zarządcze dotyczące etyki, zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialności korporacyjnej.
- Pokazuje jak firma zarządza ryzykiem ESG, jak je ogranicza, w jakich perspektywach czasowych je analizuje, czy jest odpowiedzialna społecznie i środowiskowo - powiedziała w rozmowie z Onetem Monika Porębska, kierująca zespołem ds. ESG w Cementowni Warta S.A.
Odbiorcami raportów są głównie instytucje finansowe, ubezpieczyciele oraz inwestorzy, którzy potrzebują informacji na temat zarządzania ryzykiem ESG do podjęcia decyzji, czy chcą zainwestować w firmę lub udzielić jej kredytu - wyjaśniła w rozmowie z Onetem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Doktor Małgorzata Gosek, prorektor ds. Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju WSIiZ w Rzeszowie przekazała, że na skutek działalności człowieka, globalna temperatura w latach 2011-2020 wzrosła o 1,1 st. C w stosunku do poziomu z lat 1850-1900. Prognozy na przyszłość nie pozostawiają złudzeń, ten proces będzie postępował. "Jesteśmy na drodze do katastrofy" - podkreśliła w wywiadzie dla Onetu.
Dla firm, które szybko przygotują się na nowe wyzwania, raportowanie ESG może stanowić szansę na pozyskanie partnerów biznesowych, lepsze warunki finansowania, zwiększenie przewagi konkurencyjnej oraz osiągnięcie pozycji lidera w swojej branży. Zdaniem Moniki Porębskiej, choć bezpośrednio dotyczy to głównie dużych przedsiębiorstw, to jednak małe firmy będą zaangażowane pośrednio.
Zarobki specjalistów ESG
Obowiązek raportowania przyczynił się do zwiększonego zapotrzebowania na ekspertów w dziedzinie ESG. Wystarczy spojrzeć na dowolny portal rekrutacyjny i wpisać skrót "ESG". Liczba ofert pracy wynosi średnio od 100 do 400. Poszukiwani są specjaliści, konsultanci ds. ESG, koordynatorzy oraz menedżerowie zrównoważonego rozwoju.
Z prognoz wynika, że ten rynek będzie rósł – do 2030 r. mają to być 24 mln nowych miejsc pracy. Z innych danych wynika, że spośród firm, które do 2026 r. będą objęte obowiązkiem raportowania ESG, aż 90 proc. do tej pory nie zajmowało się tym tematem - wyznała w rozmowie z Onetem dr Małgorzata Gosek.
"Zielone kołnierzyki muszą cały czas się edukować, analizować regulacje i związane z nimi ryzyka dla organizacji. Z wyprzedzeniem układać procesy i dostosowywać strategię biznesową do nowych wyzwań, których w obszarze ESG będzie przybywać" - dodała.
Według danych, specjaliści zajmujący się obszarem ESG mogą spodziewać się zarobków w przedziale od 8 do 12 tys. zł brutto. Z kolei menedżerowie ESG mogą liczyć na wypłatę sięgającą 20 tys. zł.
Studia związane z zrównoważonym rozwojem
Praca w obszarze zrównoważonego rozwoju jest dostępna dla każdego, jednak jej możliwość zależy od posiadania doświadczenia w tej dziedzinie. Jeśli kandydat już je posiada, najszybszą drogą do zdobycia kwalifikacji są kursy i szkolenia. Natomiast jeśli doświadczenia brakuje, ale kandydat ma już wykształcenie wyższe, warto rozważyć studia podyplomowe.
Jeśli ktoś dopiero planuje zdobycie wyższego wykształcenia, warto wybrać studia I lub II stopnia związane z zrównoważonym rozwojem.
Aby rzetelnie raportować ESG, trzeba dobrze rozumieć związek między problemami środowiskowymi, wpływem firmy na środowisko i otoczenie, celami zrównoważonego rozwoju i samym raportowaniem - podsumowała dr Małgorzata Gosek.
Czytaj także: Tajemnicze zjawisko w Bałtyku. Może być niebezpieczne