1 stycznia 2024 roku wprowadzone zostało świadczenie wspierające. Będzie ono przyznawane i wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wcześniej odpowiednią decyzję musi wydać Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Ta nowa forma wsparcie jest przyznawana bezpośrednio osobie z niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat, a nie jak to było w przypadku świadczeń wypłacanych przez organ gminy - dla jej opiekuna - powiedziała w rozmowie ze "Strefą Biznesu" Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zauważyła jednocześnie, że tych dwóch świadczeń nie można łączyć. Konieczne jest zdecydowanie się na jedno z nich. W przypadku złamania tej zasady, wypłata środków dla opiekuna ulegnie wstrzymaniu z mocy prawa. Środki będzie trzeba natomiast zwrócić wraz z odsetkami.
Łączenie świadczeń z ZUS. "Gmina wyda opiekunowi decyzję"
"Strefa Biznesu" zauważa również, że w przypadku wykrycia złamania przepisów "gmina wyda opiekunowi decyzję o nienależnie pobranym świadczeniu za okres, za który wypłacone świadczenia z gminy pokryło się z okresem, za który ZUS przyznał świadczenie wspierające".
By uniknąć takich sytuacji, we wniosku o świadczenie wspierające (formularz SWN) można wskazać datę, od której osoba chce uzyskać prawo do wsparcia, tak, aby okresy pobierania obu świadczeń się nie pokrywały. W ten sposób można uniknąć konieczności zwracania nienależnie pobranych środków - podkreśliła Kowalska-Matis w rozmowie ze wspomnianym serwisem.