Podatek cukrowy dotyka producentów i importerów napojów gazowanych. Opłata podzielona jest na dwie części - stałą i zmienną. Ta pierwsza to opłata 50 gr za litr napoju z cukrem lub słodzikiem i 10 gr za litr napoju z tauryną czy kofeiną.
Opłata zmienna to 5 groszy za każdy gram cukru powyżej zawartości 5 gram na 100 ml. Jeśli napój w składzie ma min 20 proc. owoców lub warzyw nie podlega podatkowi cukrowemu. Podobnie sprawa dotyczy się napojów mlecznych.
CMR przeprowadziło badanie dotyczące tego, jak teraz wygląda sprzedaż słodkich napojów. To niezależna agencja badawcza, która analizuje dane transakcji ze sklepowych kas fiskalnych.
Dane CMR wskazują, że średnia cen za litr słodkiego napoju popularnych producentów takich jak Coca Cola czy Pespi wzrosła o 23 proc., energetyków z kolei o 8 proc. To wystarczyło, by sprzedaż takich produktów zaczęła maleć.
CMR podaje, że spadek kupna napojów słodzonych zanotowano już w pierwszych tygodniach stycznia. Najbardziej dotknięte zostały w tej kwestii w małoformatowe sklepy niezależne i miękkiej franczyzy. Najwyższy przyrost cenowy dotyczy produktów własnych marek sieci handlowych. Mowa tu o nawet 45 proc. wyższej cenie niż ta, pod koniec 2020 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.