Władze kanadyjskiego Quebecu decydują się na wprowadzenie specjalnego podatku dla niezaszczepionych na COVID-19, którzy mogą przyjąć szczepienie, ponieważ nie mają przeciwwskazań medycznych.
Kanada będzie pobierała podatek od niezaszczepionych
Jak pokazują badania, osoby niezaszczepione zdecydowanie częściej umierają na koronawirusa, a także dodatkowo obciążają system ochrony zdrowia, co generuje koszta. Wysoce zaraźliwy wariant omikron może skłaniać rządy kolejnych krajów lub prowincji do wprowadzania podobnych rozwiązań.
Szczepionka to klucz do walki z wirusem. Dlatego chcemy, by osoby, które odmawiają szczepienia z powodów niemedycznych, dołożyły się do systemu ochrony zdrowia – przekazał we wtorek François Legault, premier kanadyjskiej prowincji Quebec
Na chwilę obecną szczegółowe rozwiązania nowego podatku są opracowywane. Jak wskazuje portal BizBlog, ma on być dotkliwy. Premier Quebecku zdradza, że niezaszczepieni zapłacą nie mniej niż 100 CAD, czyli około 317 zł. Oczywiście z podatku zwolnione mają być osoby, które udokumentowały, że z przyczyn medycznych nie mogą przyjąć szczepienia.
Polska pójdzie śladem Kanady?
Rząd prowincji zdecydował się na tak drastyczne kroki, ponieważ, jak wskazuje Legault - w Quebecku zaledwie 10 proc. populacji jest niezaszczepiona, jednak odpowiada ona za a połowę zajętych miejsc na oddziałach intensywnej opieki medycznej.
Należy wprowadzić mechanizmy prawne, które w pewien sposób przymuszają do szczepienia ludzi, którzy nie chcą się szczepić lub nie mają takiej możliwości – powiedział w środę prof. Andrzej Horban, szef Rady Medycznej przy premierze. Ludzie, zaszczepcie się, bo inaczej będziemy umierali – dodał
Czy Polska zdecyduje się na przymusowe szczepienia? Rząd na tę chwilę mówi "nie", jednak wszystko będzie zależało od dalszego rozwoju pandemii. WHO ostrzega, że w ciągu 6-8 najbliższych tygodni aż co drugi mieszkaniec Europy zakazi się omikronem. WHO ostrzega przed tsunami zakażeń, które może całkowicie przytłoczyć systemy ochrony zdrowia na Starym Kontynencie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.