Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Podatek od pomocy sąsiedzkiej? Koniec wątpliwości. Fiskus wyjaśnia

6

Czy pomoc sąsiedzka jest opodatkowana? Niektórzy zastanawiają się, czy fiskus może przyczepić się, gdy sąsiad odda pieniądze za zakupy na konto. Do sprawy odniósł się przedstawiciel skarbówki.

Podatek od pomocy sąsiedzkiej? Koniec wątpliwości. Fiskus wyjaśnia
Czy pomoc sąsiedzka jest opodatkowana? (Getty Images, lOvE)

Z "Gazetą Pomorską" skontaktował się mieszkaniec Bydgoszczy, który regularnie wspiera 85-letniego sąsiada.

Robię mu co drugi dzień zakupy. Czasem z mojego konta opłacam mu rachunki. Sąsiad potem mi pod koniec miesiąca robi przelew. Czytałem, że w trzeciej grupie podatkowej bez podatku można przekazać darowiznę w wysokości ponad 5 tysięcy. Tymczasem ja miesięcznie od sąsiada mam przelewy na ok. 1000-2000 zł. Jak usankcjonować takie pomaganie? - zapytał mężczyzna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mery Spolsky i echo programu "Drag Me Out" jej oczami. "To był duży krok, żeby ludzie zaznajomili się ze światem dragu"

Następnie zaznaczył, że chciałby wszystko robić zgodnie z przepisami. Zastanawiał się jednocześnie, czy powinien zapłacić podatek.

Pomoc sąsiedzka opodatkowana? Jest odpowiedź

Za pośrednictwem "Pomorskiej" do sprawy odniósł się rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy Bartosz Stróżyński. Zaznaczył on, że jeżeli czytelnik dokonuje płatności ze swojego rachunku bankowego za rachunki wystawione na sąsiada, a później sąsiad zwraca środki, to nie dochodzi do darowizny na rzecz pomagającego. Wszystko za sprawą faktu, że nie skutkuje to zwiększeniem majątku po jego stronie.

Zatem nie można tego uznać za darowiznę uregulowaną przepisami kodeksu cywilnego. Także w sytuacji, gdy czytelnik robi codzienne zakupy dla sąsiada, dokonując płatności z własnych środków, a następnie po zakończonym miesiącu sąsiad zwraca Czytelnikowi wartość tych zakupów, nie można uznać tego za darowiznę - dodał.

Jednocześnie pokusił się o poradę. Stwierdził, że sąsiad, który oddaje pieniądze, powinien zadbać o odpowiednie tytuły przelewów - np. zwrot za zakupy, zwrot za opłacony rachunek itd.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić