W 2024 roku dojdzie do kolejnej podwyżki podatku od psa. Wysokość tej daniny jest wyznaczana na podstawie inflacji w pierwszym półroczu. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że od stycznia do czerwca 2023 roku ceny wzrosły o 15 procent, w związku z czym właśnie o tyle podniesione zostaną stawki podatków lokalnych.
Chodzi nie tylko o daninę od psa, ale również i od nieruchomości. Za czworonożnego przyjaciela będzie trzeba zapłacić nawet aż 173,65 zł. W 2023 roku było to z kolei 151 zł.
Stawki maksymalne podatków pobieranych przez samorządy wyznaczane są przez rząd na podstawie zapisów w ustawie. Władze lokalne mogą, ale nie muszą, zdecydować się na ich stosowanie. Daniny lokalne stały się jednak ważne dla samorządów po wprowadzeniu Polskiego Ładu, przez który straciły dużą część wpływów z podatku PIT - spostrzega Radio ZET.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy nie płacisz za psa?
Jeżeli w twojej gminie została ustanowiona opłata za psa, to musisz ją uregulować. Za jednego psa nie płacisz wtedy, gdy masz:
- orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a twój pies jest psem asystującym,
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzisz gospodarstwo domowe.
Jeśli masz więcej psów i spełniasz te warunki – zapłacisz za drugiego i każdego kolejnego psa. Nie płacisz za 1 lub 2 psy – jeśli płacisz podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Płacisz wtedy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa. Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem - czytamy na podatki.gov.pl.