Podatek od psa to jedna z licznych danin, które nałożył na nas nasz rząd. W obecnym roku stawka maksymalna wynosi 130,30 zł rocznie od jednego psa. To jednak zmieni się wraz z nadejściem nowego roku.
Podatek od psa w górę
W 2022 r. zapłacimy bowiem o pięć złotych więcej. Podatek od psa będzie tym samym wynosił 136,40 zł. Warto wiedzieć, że tej daniny nie zapłaci każdy. To, czy w danej gminie podatek od posiadania psa będzie pobierany, zależy od radnych. Mogą oni ustalić taką daninę i jej wysokość, jednak nie muszą. Najważniejsze jest jednak, że podatek ten nie może przekraczać kwoty ustanowionej na mocy obwieszczenia Ministra Finansów.
Poza mieszkańcami gmin, w których podatek od psa nie obowiązuje, zwolnieni z opłaty są m.in. członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, osoby niepełnosprawne, a także osoby powyżej 65. roku życia, prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe.
Podatek od psa. Należy pamiętać o terminie
Podatek od psa płacimy co roku, zaś o dokładnym terminie decyduje rada gminy za pośrednictwem odpowiedniej uchwały. Opłatę od psa należy uregulować do 30 kwietnia. Jeżeli nasz pupil urodzi się w późniejszym miesiącu, opłatę należy uiścić do końca drugiego miesiąca życia psa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.