Kwestię podatków od spadków i darowizn pod lupę wziął Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Zwrócono uwagę na to, że w większości państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), które stosują podatki od tych transferów, wpływy z tego tytułu są niewielkie.
Średnia wartość zysków wśród państw OECD stosujących taką formę podatku wynosi 0,51 proc. łącznych przychodów podatkowych" - wskazali analitycy. Tylko w Belgii, Francji, Japonii i Korei zyski przekraczają 1 proc. łącznych przychodów podatkowych. Wpływy Polski z tytułu podatku od spadków i darowizn wynoszą 0,04 proc. łącznych wpływów podatkowych budżetu państwa - zaznacza PIE, powołując się na dane OECD.
Konieczna reforma systemów podatkowych?
Eksperci wyraźnie podkreślają, że podatki od spadków i darowizn są regularnie przywoływane jako potencjalny element reformy podatkowej w pocovidowej rzeczywistości.
Zwiększone wydatki państw związane ze zwalczaniem negatywnych skutków pandemii będą wymagały reformy systemów podatkowych w kierunku ich większej progresywności, zminimalizowania negatywnego wpływu na aktywność zawodową osób o niższych dochodach oraz zwiększenia dochodów tych gospodarstw domowych, które mają większą skłonność do konsumpcji - zaznaczyli przedstawiciele PIE.
Specjaliści dodają, że szerzej wykorzystywany podatek od spadków i darowizn wskazuje się jako jeden ze sposobów osiągnięcia tych celów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl