Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Podróż służbowa — jakie rzeczy musisz wiedzieć przed wyjazdem na delegację w czasach pandemii

0

Pandemia to wyjątkowo trudny czas dla wszystkich. Niektórym praca zdalna bardzo odpowiada, a inni nie są w stanie produktywnie pracować poza biurem. Oprócz samej pracy online są jeszcze delegacje, które czasami po prostu trzeba odbyć. Nie wszystkie spotkania udaje się bowiem załatwić przez wideokonferencje. Nawet w czasie epidemii wyjazdy służbowe są realne, jednak podstawą jest, by się do nich odpowiednio przygotować.

Podróż służbowa — jakie rzeczy musisz wiedzieć przed wyjazdem na delegację w czasach pandemii
Podróż służbowa — jakie rzeczy musisz wiedzieć przed wyjazdem na delegację w czasach pandemii (Pixabay)

Podróż służbowa

Podróż służbowa jest niestandardowym rodzajem świadczenia pracy. Taki sposób realizowania swoich obowiązków służbowych opisany jest w Kodeksie Pracy. Nie jest możliwa sytuacja, w której pracownik zostanie zmuszony do wykonywania pracy zdalnej. Nie ma również przepisu, który mówi, że bez względu na sytuację epidemiologiczną pracownik musi jechać w delegację. W dobie pandemii, gdy występuje realne zagrożenie epidemią, pracownik ma prawo odmówić odbycia podróży.

Są jednak sytuacje, gdzie zachodzi konieczność podróży służbowej. Najczęściej chodzi o takie sprawy, jak osobiste spotkanie z ważnym od wielu lat klientem, czy szansa na pozyskanie nowego klienta. Może wystąpić również konieczność spotkania się na żywo z innymi pracownikami tej samej firmy, którzy pracują w siedzibie zlokalizowanej w innym mieście. Jeśli już musimy jechać w delegację, jak się do niej najlepiej przygotować?

Delegacja – co zabrać?

Od czasów pojawienia się pierwszych przypadków koronawirusa bardzo szybko zmienia się sytuacja kraju. Był nawet moment, w szczycie zachorowań, kiedy wszystkie możliwe do odwołania delegacje musiały być odwołane. Dziś w stabilnej sytuacji, jaka jest w Polsce, delegacje są możliwe i nie stanowią już tak ogromnego zagrożenia. Świat w końcu kręci się dalej, a niektórych spraw nie da się załatwić zdalnie czy telefonicznie.

Jeśli chodzi o środki bezpieczeństwa, to był czas, że lepszym rozwiązaniem było jeżdżenie własnym autem niż pociągiem, autobusem czy nawet samolotem. Nie zawsze jednak jest to możliwe — samochodem nie dojedziemy wszędzie w tak szybkim tempie, jak dolecimy samolotem. Warto zatem przed wyruszeniem w delegację zabrać ze sobą jednorazowe maseczki ochronne, płyn do dezynfekcji oraz chusteczki higieniczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Czy pracownik może odmówić wyjazdu w delegację?

Pandemia covid 19

Poza decyzją o środku transportu, wybierając się w delegację w czasie pandemii, powinno się dobrze przemyśleć bazę noclegową. Najlepiej wybrać się do sprawdzonego hotelu, a jeśli jedziemy do zupełnie nowego miejsca, warto przed wyborem hotelu przeczytać o nim opinie. Opinie pozostawione przez gości dają szerszy obraz rzeczywistości – jak wygląda hotel i restauracja, w której podawane są posiłki. Zapoznanie się opiniami przed podjęciem ostatecznej decyzji może pomóc dokonać lepszego wyboru. Najważniejsze to mieć pewność, że jedziemy do sprawdzonego hotelu.

Bardzo ważne jest, by hotel był czysty, a jego pracownicy przestrzegali obostrzeń i spełniali odpowiednie warunki sanitarne. Obiekty, które dbają o zachowanie norm i zasad bezpieczeństwa, budzą większe zaufanie klientów, a to przekłada się na ochronę nie tylko samych gości, ale również ich rodzin. Dobrze, jakby wybrany hotel zadbał o środki dezynfekujące, a także by można było otwierać okna (cyrkulacja świeżego powietrza). Wybierając pokój najlepiej wybrać jednoosobowy, oczywiście z osobną łazienką, a podczas posiłków zająć nieco oddalone miejsce, by zachować odpowiedni dystans od innych osób.

Delegacja zagraniczna

Wybierając się w zagraniczną delegację, dobrze jest najpierw sprawdzić obostrzenia panujące w danym miejscu. W zależności od kraju, do którego planujemy podróż, należy zapoznać się z obowiązującymi tam rozmaitymi restrykcjami i obowiązkami. Najświeższe informacje są zamieszczone i uaktualniane niemal na bieżąco na stronie ministerstwa, ambasady lub konsulatu. Cenne wytyczne znajdują się również na stronie przewoźników, Światowej Organizacji Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Autor: EKO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić