W 2022 roku seniorzy otrzymali trzynastą oraz czternastą emeryturę, które znacznie poprawiły sytuację finansową większości z nich. Jak się okazuje, emeryci mogą również liczyć na pobieranie dwóch emerytur dożywotnio. Wystarczy wyłącznie spełnić określone warunki i złożyć właściwe wnioski.
Podwójna emerytura dla służb mundurowych. Zmiana zasad
Na podwójną emeryturę mogą liczyć emeryci, którzy mają za sobą służbę mundurową pełnioną przez minimum 15 lat. Do niedawna służby mundurowe mogły pobierać jednocześnie dwa świadczenia: jedno od ZUS, drugie od MSWiA. Obecnie emeryci muszą wybrać, która emerytura bardziej im się opłaca. Niemniej jednak osoby, które rozpoczęły służbę po 1999 roku, jeżeli złożą wnioski w obu urzędach, dostaną oba świadczenia jednocześnie.
Podwójna emerytura dla seniorów, którzy pracowali za granicą
Kolejną grupą emerytów, która może otrzymać podwójną emeryturę dożywotnio, są seniorzy, którzy pracowali zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeżeli emeryt pracował za granicą przez dłuższy czas i jednocześnie dysponuje on dokumentami potwierdzającymi okres pracy, może on złożyć wniosek o emeryturę zarówno w Polsce, jak i w urzędzie w kraju, w którym pracował. Warto wówczas wiedzieć, że wiek emerytalny może różnić się od siebie w zależności od konkretnego kraju.
Opłacałeś składki w KRUS? Możesz otrzymać podwójną emeryturę
Podwójną emeryturę dożywotnio mogą otrzymać także osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku i przez okres minimum 25 lat opłacały składki w KRUS oraz jednocześnie osiągnęły wiek emerytalny. Jeżeli osoby te złożą oba wnioski w obu urzędach, wówczas zostanie im wypłacone podwójne świadczenie.