W ostatnich miesiącach doszło do znacznego wzrostu cen energii elektrycznej w Polsce, co z kolei utrudniło funkcjonowanie spółkom zajmującym się wodociągami w poszczególnych miastach. Dlatego też Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" zwróciła się w imieniu większości firm wodociągowo-kanalizacyjnych do wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka ws. uruchomienia nowego procesu weryfikacji i zatwierdzania taryf przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnych.
Czekają nas podwyżki wody i ścieków? Kluczowa decyzja zapadła
We wspólnym komunikacie Wody Polskie i Wodociągi Polskie poinformowały, że już 1 września rozpocznie się ponowny proces taryfikacji, co pozwoli zmienić dotychczasowe stawki za wodę i ścieki.
Minister Marek Gróbarczyk przychylił się pozytywnie do prośby wystosowanej przez Izbę Gospodarczą 'Wodociągi Polskie', reprezentującą przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Wody Polskie od 1 września rozpoczną ponowny proces taryfikacji, czyli ustalania cen za wodę i ścieki. Odbędzie się on w trybie szczególnym - art. 24j ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - poinformowano w oświadczeniu prasowym.
Zgodnie z przytoczonym artykułem, jeśli spółki wodociągowo-kanalizacyjne wykażą, że doszło do znaczącego pogorszenia warunków ekonomicznych oraz oraz wielkości usług i warunków ich świadczenia, to w trakcie obowiązywania danej taryfy mogą one złożyć do organu regulacyjnego wniosek o skrócenie czasu ich obowiązywania. Otwiera to tym samym furtkę do ustanowienia nowych stawek.
Obie strony podkreśliły, że chcą, aby proces ustanawiania nowych taryf przebiegł jak najszybciej. Dodatkowo prezes Wód Polskich zwrócił uwagę na fakt, że trudna sytuacja gospodarcza i wzrost cen doprowadziły do tego, że samorządy zaczęły zmniejszać koszty i inwestycje związane z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną.
Jak wyjaśniła Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie", do głównych przyczyn, wpływających na konieczność szybkiej korekty taryf, zaliczono wzrost cen energii elektrycznej i gazu, wzrost cen materiałów eksploatacyjnych, inflację (określając jej referencyjny poziom), konieczność wzrostu płac (w oparciu o ściśle określone zasady i wskaźniki) oraz szereg innych elementów.
Podkreślam, że proces odbywa się w trybie szczególnym 24j, dlatego przedsiębiorstwa będą musiały przyłożyć wielką wagę do właściwego skonstruowania wniosków. Tak, by nie zawierały one błędów formalnych. To, że wznawiamy proces, nie oznacza też, że będziemy ślepo akceptować wszystkie propozycje. Będziemy dokładnie analizować wszystkie czynniki. Szczególnie fakt wypłacania przez przedsiębiorstwa wod.-kan. dywidend samorządom, co miało wcześniej miejsce - przekazał w komunikacie prasowym Przemysław Daca, szef Wód Polskich.
Daca zaproponował też czasowe obniżenie podatków i opłat dzierżawnych przez władze samorządowe. Zaprezentował też przykład 200 gmin, które dopłacają mieszkańcom do rachunków za wodę i ścieki, by w ten sposób pomóc osobom mniej majętnym. Daca zalecił, by pozostałe samorządy również pomyślały nad takim rozwiązaniem.
Czytaj także: To się stało nagle. Klienci Biedronki będą załamani
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.