Studencka kieszeń, jako synonim skromnego stylu życia odchodzi do lamusa. Czynsz w akademiku coraz trudniej opłacić z socjalnego stypendium, a ceny za wynajem pokojów w największych miastach uniwersyteckich rosną proporcjonalnie do stopnia inflacji.
Czytaj także: Studentki miały nie nosić dekoltów i biżuterii.
W praktyce, w stosunku do poprzedniego roku to wzrost miesięcznej opłaty za pokój o kilkadziesiąt złotych. Tak wygląda to w Krakowie, Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Ceny pokojów w akademikach dla studentów tamtejszych uniwersytetów wahają się od 460 do 950 złotych i są zależne od liczby mieszkańców, standardu pomieszczeń czy dostępu do osobistej łazienki lub kuchennego aneksu.
Co roku więcej studentów stara się o miejsce w akademiku
Oprócz rosnących opłat za akademik, problemem dla przyszłych i obecnych studentów jest ich dostępność. Dla przykładu, Uniwersytet Gdański dysponuje 1324 miejscami w swoich akademikach, natomiast Uniwersytet Jagielloński ma ich 3000. Większość z nich już na wstępie jest rozdysponowana między studentów starszych roczników. Adrian Ochalik, rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przyznaje, że wniosków o pokój w akademiku jest o kilkaset więcej, niż w latach ubiegłych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlatego coraz większą popularnością cieszą się prywatne domy studenckie. Standard tych miejsc znacząco odbiega od zwykłych akademików i są dostępne w większości miast akademickich w Polsce. Tak jest w przypadku Krakowa, gdzie luksusowy apartamentowiec dla studentów z 800 pokojami w wersji "premium" wyprzedał się na kilka tygodni przed początkiem roku akademickiego.
Czytaj także: Ulgi podatkowe dla studentów zaocznych
W Student Depot, bo tak nazywa się sieć prywatnych akademików dostępnych w wielu miastach w Polsce, studenci dysponują strefą relaksu i prywatną siłownią. Luksusowa "jedynka" to koszt 2, 3 tysiąca złotych miesięcznie.
Z raportu "Portfel studenta" rokrocznie opracowywanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Związek Banków Polskich wynika, że studenckie życie, to koszt mniej więcej 3 177 złotych miesięcznie. Analitycy szacują jego wzrost średnio o 450 złotych w stosunku do ubiegłego roku.
Czytaj także: Studenci znowu zawstydzili polityków.