Polski Bon Turystyczny to świadczenie jednorazowe w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - 1000 zł. Bonem można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do 31 marca 2023 roku. Sam wyjazd może odbyć się po tej dacie.
(...) w całej Polsce nadal nie aktywowano ok. 0,5 mln bonów. Aktywnych bonów jest ok. 3,7 mln - informuje ZUS.
Dane ZUS wskazują również na to, że najwięcej bonów wykorzystano w województwie małopolskim. Właśnie ten region jest największym ich beneficjentem. Najwięcej bonów aktywowali mieszkańcy województw mazowieckiego i śląskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów z całego kraju. Lista podmiotów turystycznych, u których można płacić bonem, dostępna jest na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).
Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie - przekazała szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska, cytowana na zus.pl.
Prezes ZUS o bonie turystycznym: Okazał się trafionym pomysłem
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska uważa, że wprowadzenie bonu turystycznego było dobrym rozwiązaniem.
Program okazał się trafionym pomysłem. Większość osób, ok. 90 proc., aktywowała bon. Cała transakcja odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W bardzo prosty sposób można aktywować bon i dokonać płatności. Zachęcam osoby, które jeszcze tego nie zrobiły, aby skorzystały z programu - podsumowała.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.