Wesela, chrzciny czy inne spotkania rodzinne to w Polsce częsty impuls do tego, by donieść do Urzędu Skarbowego na bliskich, których nagłe wzbogacenie się lub nielegalna działalność kłują w oczy.
Ilość donosów nasila się zwykle po świętach albo większych uroczystościach rodzinnych typu wesele, komunia, chrzciny - tłumaczy Grzegorz Głowala z Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie cytowany przez portal Strefa Biznesu
Czytaj także: Korzystasz z platformy OnlyFans? Mogą zapukać do drzwi
Jaka jest skala tego zjawiska? Zaledwie w poprzednim roku urzędy skarbowe w województwie lubelskim odnotowały 1576 donosów. I choć urzędnicy potwierdzają, że większość z nich nie znajduje potwierdzenia, to część ze zgłoszeń od tzw. "umyślnych" jest podstawą do wszczęcia postępowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Każdy donos jest traktowany poważnie i z osobna sprawdzany" - podkreśla Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Lublinie w rozmowie ze Strefą Biznesu.
Oprócz zazdrosnej rodziny najczęściej donoszą na pracodawców pracownicy, najemcy i sąsiedzi na wynajmujących, albo klienci sklepów na właścicieli i sprzedawców. W donosach często chodzi o brak zarejestrowanej działalności gospodarczej czy zatrudnianie pracowników na czarno lub nagłe, trudne do wytłumaczenia wzbogacenie się.
Widzę coś i zgłaszam, piszę. Może być też tak, że ktoś chciałby być pewnego rodzaju "bohaterem" czy "strażnikiem Teksasu" i liczy na otrzymanie gratyfikacji. Słowa "bardzo dziękujemy za zgłoszenie" mogą być dla drugiej osoby tak dużym wzmocnieniem, że to jeszcze bardziej motywuje do tego typu działań - wyjaśnia cytowana przez strefę Biznesu dr Marlena Stradomska, z Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UMCS.