Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Domański
Mateusz Domański | 

Polacy już nie dają rady. Te dane mówią same za siebie

4

Wypalenie zawodowe i przepracowanie coraz częściej pojawia się wśród pracujących Polaków. Nie brakuje osób uskarżających się na takie problemy. Wydaje się, że ratunkiem mogłaby być decyzja o skróceniu tygodnia pracy do czterech dni.

Polacy już nie dają rady. Te dane mówią same za siebie
Coraz więcej Polaków odczuwa przepracowanie (Getty Images, Westend61 / Rainer Berg)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje rozmaite zmiany w Kodeksie pracy. Najwięcej emocji budzi kwestia skrócenia tygodniowego czasu pracy - do 32 godzin (cztery dni pracy) lub 35 godzin (pięć dni pracy po siedem godzin).

Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk uważa, że to pierwsze rozwiązanie byłoby bardziej efektywne. Podobnego zdania są Polacy.

Z badania ClickMeeting, na które powołuje się "Super Express", wynika, że 70 proc. wolałoby, aby wdrożone zostało zmniejszenie liczby dni pracy w tygodniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Julia Wieniawa o kontaktach z Nikodemem Rozbickim po rozstaniu. "To jest facet z klasą, chyba pierwszy w moim życiu"

Dane Eurostatu wskazują na to, że Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Pracujemy średnio ok. 40 godzin tygodniowo, zaś unijna średnia to 37,5 godz.

Aż 45 proc. osób pracujących w Polsce doświadcza wypalenia zawodowego. Z badania ClickMeeting wynika, że blisko 30 proc. czuje się przepracowanych, a 24 proc. uważa, że ma zbyt wiele obowiązków zawodowych - spostrzega "SE".

Co Polacy robią po pracy?

Po pracy wielu Polaków nie może sobie pozwolić na odpoczynek. Przeciętnie 2 godz. i 15 minut dziennie zajmują się domem. Opieka nad domownikami zajmuje im zaś średnio 38 minut dziennie. To drugi najwyższy wynik w Europie.

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni pozwoliłoby pracownikom, również tym opiekującym się członkami rodzin, przeznaczyć więcej czasu dla siebie, na odpoczynek i regenerację sił, aktywność i rozwijanie swoich hobby czy zainteresowań. To szczególnie ważne z punktu widzenia kobiet, które częściej pełnią funkcje opiekuńcze, zarówno wobec dzieci jak i starszych członków rodzin. Często robią to oprócz wykonywania obowiązków zawodowych, rezygnując z czasu wolnego - skomentowała Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager z ClickMeeting, cytowana przez "SE".
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić