Ceny cukru na giełdach są najwyższe od 2008 r. Wynika to m.in. z pożarów i suszy, które trawią pola w Brazylii. Agencja Bloomberg nie wyklucza, że wpłynie to na ceny słodyczy i deserów.
Z trudną sytuacją mierzy się stan Sao Paulo, czyli główny region upraw w Brazylii. W sierpniu 2024 r. odnotowano tam rekordową liczbę pożarów.
Problemy po drugiej stronie globu już przynoszą negatywne skutki praktycznie dla całego świata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kontrakty terminowe na surowy cukier osiągnęły największy tygodniowy wzrost (o 16proc) od 2008 r. Inwestorzy reagują na szkody w uprawach spowodowane pożarami i gwałtowną falą upałów w kraju - donosi Bloomberg.
Firma Wilmar International już obniżyła prognozę produkcji cukru w regionie środkowo-południowym. Jako argument podała "nietypowe i uporczywe zjawiska pogodowe". Spółka wskazała, że pożary w zeszłym miesiącu dotknęły 450 tys. hektarów trzciny cukrowej.
Czytaj także: Kupił mleko i znalazł w nim to. W komentarzach burza
Drastyczny spadek prognoz produkcji
W Brazylii Środkowo-Południowej będzie można zebrać 38,8-40,8 mln ton. Plany przewidywały przekroczenie 42 mln ton.
Cukier będzie też gorszy, bo większa ilość trzciny będzie musiała być zebrana przedwcześnie. Po przetworzeniu daje więcej włókna i zanieczyszczeń, co wpływa na krystalizację.
Zawirowania w Ameryce Południowej mogą przełożyć się także na ceny żywności w innych zakątkach świata. Bloomberg zauważa bowiem, że problemem są nie tylko rosnące ceny cukru.
Czytaj także: Dodaj do mleka. Twój organizm będzie jak zbroja
Jednocześnie drożeją bowiem inne kluczowe składniki wielu słodyczy - kawa i kakao. To połączenie może sprawić, że zobaczymy podwyżki na sklepowych półkach.
Przyczyną mają być nowe regulacje unijne - rozporządzenie eliminujące zużycie produktów pochodzących z łańcuchów dostaw związanych z wylesianiem lub degradacją lasów. Producenci zostaną zobowiązani do złożenia oświadczeń, mówiących że w związku z pozyskiwaniem ziaren kawy, nie wycięto żadnego lasu.