Polacy odczują to w swoich portfelach. Ceny cukru poszybują w górę

6

Ceny cukru poszybują wkrótce w górę. Brazylia mierzy się z suszą i pożarami, co ma wpływ na drastyczne ograniczenie upraw trzciny cukrowej. Problemy po drugiej stronie globu już przynoszą negatywne skutki praktycznie dla całego świata.

Polacy odczują to w swoich portfelach. Ceny cukru poszybują w górę
Polacy odczują to w swoich portfelach. Ceny cukru poszybują w górę (Pixabay)

Ceny cukru na giełdach są najwyższe od 2008 r. Wynika to m.in. z pożarów i suszy, które trawią pola w Brazylii. Agencja Bloomberg nie wyklucza, że wpłynie to na ceny słodyczy i deserów.

Z trudną sytuacją mierzy się stan Sao Paulo, czyli główny region upraw w Brazylii. W sierpniu 2024 r. odnotowano tam rekordową liczbę pożarów.

Problemy po drugiej stronie globu już przynoszą negatywne skutki praktycznie dla całego świata.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Julia Żugaj nie jest zadowolona ze swojeego występu w drugim odcinku Tzg. Zaapelowała do Żugajek o głośniejszy doping.
Kontrakty terminowe na surowy cukier osiągnęły największy tygodniowy wzrost (o 16proc) od 2008 r. Inwestorzy reagują na szkody w uprawach spowodowane pożarami i gwałtowną falą upałów w kraju - donosi Bloomberg.

Firma Wilmar International już obniżyła prognozę produkcji cukru w regionie środkowo-południowym. Jako argument podała "nietypowe i uporczywe zjawiska pogodowe". Spółka wskazała, że pożary w zeszłym miesiącu dotknęły 450 tys. hektarów trzciny cukrowej.

Drastyczny spadek prognoz produkcji

W Brazylii Środkowo-Południowej będzie można zebrać 38,8-40,8 mln ton. Plany przewidywały przekroczenie 42 mln ton.

Cukier będzie też gorszy, bo większa ilość trzciny będzie musiała być zebrana przedwcześnie. Po przetworzeniu daje więcej włókna i zanieczyszczeń, co wpływa na krystalizację.

Zawirowania w Ameryce Południowej mogą przełożyć się także na ceny żywności w innych zakątkach świata. Bloomberg zauważa bowiem, że problemem są nie tylko rosnące ceny cukru.

Jednocześnie drożeją bowiem inne kluczowe składniki wielu słodyczy - kawa i kakao. To połączenie może sprawić, że zobaczymy podwyżki na sklepowych półkach.

Przyczyną mają być nowe regulacje unijne - rozporządzenie eliminujące zużycie produktów pochodzących z łańcuchów dostaw związanych z wylesianiem lub degradacją lasów. Producenci zostaną zobowiązani do złożenia oświadczeń, mówiących że w związku z pozyskiwaniem ziaren kawy, nie wycięto żadnego lasu.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić