Eksperci Instytutu Jagiellońskiego przygotowali raport dotyczący preferencji alkoholowych Polaków. Z dokumentu, który nazwano "Polska zalana piwem" wynika, że statystyczny mieszkaniec naszego kraju, nawet ten nowo narodzony, wypija rocznie 194 puszki piwa. Jeśli wziąć pod uwagę tylko populację pijących Polaków powyżej 15 lat – ta liczba wzrośnie już do 272 półlitrowych puszek. Daje to średnio 136 l piwa rocznie.
Na polskim rynku dominuje piwo
Jak podkreślają eksperci, w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat zmienił się model picia alkoholu. Jeżeli w latach 90. dominowała wódka, to teraz jest to głównie piwo. Liczba wypitych litrów tego alkoholu w ciągu ostatnich lat wzrosła dramatycznie. Statystyki są jednoznaczne — Polacy piją więcej piwa, niż wody butelkowanej. Spożywamy też dużo więcej tego alkoholu niż w innych krajach europejskich.
Jak wyliczają eksperci, w ubiegłym roku spośród wszystkich napojów alkoholowych najwięcej sprzedano właśnie piwa – stanowiło ono aż 86,6 proc. wolumenu sprzedaży napojów alkoholowych – w czasie gdy wódka – 7,1 proc., a wino – tylko 4,5 proc. "Piwo jest też najważniejszym segmentem w sklepach małoformatowych, gdzie generuje od 50 do 60 proc. obrotów napojami alkoholowymi" - czytamy w raporcie.
Piwo niskiej jakości, ale tanie i mocne
Z dokumentu wynika też, że Polacy preferują piwo niskiej jakości, ale tanie i mocne. Mniej więcej od 20 lat prawie 55 proc. czystego alkoholu dostarczają do swoich organizmów właśnie w postaci piwa. Piwo przez większość dorosłych Polaków (54 proc.) nie jest nawet postrzegane jako alkohol.
Ja widzę dwa problemy, które wymagają uregulowania. Pierwszy to piwa zbyt tanie, wręcz powiedziałbym groszowe, które nie są żadnym piwem, natomiast ułatwiają alkoholizowanie się. [...] Te piwa powinny być potraktowane z całą surowością, tzn. tam stawka akcyzy po prostu powinna być wyższa – wskazuje Marek Borowski, senator RP.
Czytaj także: Dramat w Podolanach. Ciężarówka nie dała szans 62-latce
Polacy nie postrzegają piwa jako alkohol
Polacy nie wiedzą też, ile alkoholu jest w danej jednostce objętości napoju alkoholowego. Blisko 2/3 sądzi, że w 50 ml kieliszku wódki jest więcej czystego alkoholu etylowego niż w półlitrowej butelce piwa (13 proc.), podczas gdy w rzeczywistości w obydwu jest podobna ilość.