Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Danuta Pałęga | 

Polacy to prawdziwi pracusie. Harujemy najwięcej w całej Unii Europejskiej

16

Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, gdzie pracuje się najdłużej. Choć nie zajmujemy pierwszego miejsca, to długość tygodniowego czasu pracy w naszym kraju znacząco przewyższa unijną średnią. Z czego to wynika?

Polacy to prawdziwi pracusie. Harujemy najwięcej w całej Unii Europejskiej
Harujemy najwięcej w całej Unii Europejskiej, liczby nie kłamią (Pixabay)

W większości krajów Unii Europejskiej tydzień pracy wynosi od 35 do 40 godzin. Są jednak państwa, w których pracuje się znacznie więcej. Okazuje się, że Polska jest jednym z tych krajów.

Dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca organizacji czasu pracy określa, że przeciętny czas pracy nie powinien przekraczać 48 godzin tygodniowo. Co ważne, należy wliczyć w niego również godziny nadliczbowe.

Na podstawie danych z czterech miesięcy cyklicznie bada się średnią długość tygodnia pracy w UE. W większości krajów wynosi ona od 35 do 40 godzin. Co ciekawe, według opublikowanych w maju danych Eurostatu, to właśnie polscy pracownicy znajdują się w czołówce najdłużej pracujących narodów w Europie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bezlitosne słowa dla reprezentantów Polski. "Nie wierzę, że coś się zmieni"

Średni czas pracy w Polsce wynosi 39,3 godziny tygodniowo. Pod tym względem wyprzedzają nas Grecy z wynikiem 39,8 godzin tygodniowo oraz Rumuni z wynikiem 39,5 godzin. Wśród innych krajów europejskich, które nie należą do UE, Serbowie pracują średnio 41,7 godziny tygodniowo, a Bośniacy 41,4 godziny.

Warto zaznaczyć, że wskaźnik ten rozróżnia oficjalnie obowiązujący wymiar pracy na pełen etat od faktycznej liczby godzin przepracowywanych przez przeciętnego obywatela danego kraju. W Polsce różnica ta jest wyraźna, co wskazuje na dużą liczbę nadgodzin i dodatkowej pracy wykonywanej przez Polaków.

Gdzie pracuje się najdłużej? Eurostat wymienia kraje

Mapa Europy stworzona na podstawie danych Eurostatu ukazuje wyraźny podział między krajami wschodnimi, gdzie pracuje się dłużej, a krajami zachodnimi, gdzie tydzień pracy jest krótszy. Polska znalazła się w czołówce państw o najdłuższym czasie pracy. Na końcu listy znajdują się natomiast Holandia, Austria i Niemcy.

Business Insider podaje, że Holendrzy pracują najkrócej, bo średnio 33,2 godziny tygodniowo. Jednym z powodów tak niskiego wyniku jest popularność pracy na niepełny etat w Holandii. Austriacy pracują średnio 33,6 godziny tygodniowo, a Niemcy 34 godziny. Różnice te wynikają z różnorodności w organizacji pracy i preferencjach zatrudnieniowych w różnych krajach.

Jak wskazują dane Eurostatu, które przeanalizował Polsat News, zarówno w UE, jak i w Polsce można zaobserwować trend spadkowy w liczbie przepracowanych godzin. W 2008 roku, od kiedy Eurostat zaczął gromadzić dane na temat liczby przepracowanych godzin przez Europejczyków, przeciętny Polak pracował 41,3 godziny tygodniowo, podczas gdy średnia w całej Unii wynosiła 38,3 godziny. Obecnie, mimo że czas pracy w Polsce się skrócił, nadal pozostaje jednym z najwyższych w Europie.

Czas pracy w Polsce, czyli dlaczego tyle pracujemy?

Wysoka liczba przepracowanych godzin w Polsce może wynikać z kilku czynników. Po pierwsze, polski rynek pracy cechuje się dużą konkurencją i presją na osiąganie wysokich wyników. Pracownicy często podejmują się dodatkowych zadań i nadgodzin, aby utrzymać swoje stanowisko lub awansować. Po drugie, wiele osób pracuje w więcej niż jednym miejscu, co zwiększa ogólną liczbę godzin pracy.

Również różnice kulturowe odgrywają tu ważną rolę. W Polsce panuje przekonanie, że długie godziny pracy świadczą o zaangażowaniu i pracowitości. W krajach zachodnich, z kolei, większy nacisk kładzie się na efektywność i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić