Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Danuta Pałęga | 

Polacy to prawdziwi pracusie. Harujemy najwięcej w całej Unii Europejskiej

16

Najnowsze dane Eurostatu pokazują, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, gdzie pracuje się najdłużej. Choć nie zajmujemy pierwszego miejsca, to długość tygodniowego czasu pracy w naszym kraju znacząco przewyższa unijną średnią. Z czego to wynika?

Polacy to prawdziwi pracusie. Harujemy najwięcej w całej Unii Europejskiej
Harujemy najwięcej w całej Unii Europejskiej, liczby nie kłamią (Pixabay)

W większości krajów Unii Europejskiej tydzień pracy wynosi od 35 do 40 godzin. Są jednak państwa, w których pracuje się znacznie więcej. Okazuje się, że Polska jest jednym z tych krajów.

Dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca organizacji czasu pracy określa, że przeciętny czas pracy nie powinien przekraczać 48 godzin tygodniowo. Co ważne, należy wliczyć w niego również godziny nadliczbowe.

Na podstawie danych z czterech miesięcy cyklicznie bada się średnią długość tygodnia pracy w UE. W większości krajów wynosi ona od 35 do 40 godzin. Co ciekawe, według opublikowanych w maju danych Eurostatu, to właśnie polscy pracownicy znajdują się w czołówce najdłużej pracujących narodów w Europie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bezlitosne słowa dla reprezentantów Polski. "Nie wierzę, że coś się zmieni"

Średni czas pracy w Polsce wynosi 39,3 godziny tygodniowo. Pod tym względem wyprzedzają nas Grecy z wynikiem 39,8 godzin tygodniowo oraz Rumuni z wynikiem 39,5 godzin. Wśród innych krajów europejskich, które nie należą do UE, Serbowie pracują średnio 41,7 godziny tygodniowo, a Bośniacy 41,4 godziny.

Warto zaznaczyć, że wskaźnik ten rozróżnia oficjalnie obowiązujący wymiar pracy na pełen etat od faktycznej liczby godzin przepracowywanych przez przeciętnego obywatela danego kraju. W Polsce różnica ta jest wyraźna, co wskazuje na dużą liczbę nadgodzin i dodatkowej pracy wykonywanej przez Polaków.

Gdzie pracuje się najdłużej? Eurostat wymienia kraje

Mapa Europy stworzona na podstawie danych Eurostatu ukazuje wyraźny podział między krajami wschodnimi, gdzie pracuje się dłużej, a krajami zachodnimi, gdzie tydzień pracy jest krótszy. Polska znalazła się w czołówce państw o najdłuższym czasie pracy. Na końcu listy znajdują się natomiast Holandia, Austria i Niemcy.

Business Insider podaje, że Holendrzy pracują najkrócej, bo średnio 33,2 godziny tygodniowo. Jednym z powodów tak niskiego wyniku jest popularność pracy na niepełny etat w Holandii. Austriacy pracują średnio 33,6 godziny tygodniowo, a Niemcy 34 godziny. Różnice te wynikają z różnorodności w organizacji pracy i preferencjach zatrudnieniowych w różnych krajach.

Jak wskazują dane Eurostatu, które przeanalizował Polsat News, zarówno w UE, jak i w Polsce można zaobserwować trend spadkowy w liczbie przepracowanych godzin. W 2008 roku, od kiedy Eurostat zaczął gromadzić dane na temat liczby przepracowanych godzin przez Europejczyków, przeciętny Polak pracował 41,3 godziny tygodniowo, podczas gdy średnia w całej Unii wynosiła 38,3 godziny. Obecnie, mimo że czas pracy w Polsce się skrócił, nadal pozostaje jednym z najwyższych w Europie.

Czas pracy w Polsce, czyli dlaczego tyle pracujemy?

Wysoka liczba przepracowanych godzin w Polsce może wynikać z kilku czynników. Po pierwsze, polski rynek pracy cechuje się dużą konkurencją i presją na osiąganie wysokich wyników. Pracownicy często podejmują się dodatkowych zadań i nadgodzin, aby utrzymać swoje stanowisko lub awansować. Po drugie, wiele osób pracuje w więcej niż jednym miejscu, co zwiększa ogólną liczbę godzin pracy.

Również różnice kulturowe odgrywają tu ważną rolę. W Polsce panuje przekonanie, że długie godziny pracy świadczą o zaangażowaniu i pracowitości. W krajach zachodnich, z kolei, większy nacisk kładzie się na efektywność i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić