Obietnica dotycząca 500 plus to jeden z najważniejszych punktów kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Czy rzeczywiście Polacy oczekują większego wsparcia na dzieci? Okazuje się, że niekoniecznie.
IBRiS, w ramach sondażu na zlecenie "Rzeczpospolitej", zapytał, jakie rozwiązanie wspomagające rodziny jest najlepsze. Aż 65,7 proc. badanych odpowiedziało, że podnoszenie kwoty wolnej od podatku.
61,5 proc. respondentów wskazało ulgę podatkową na dzieci. Dopiero na trzecim miejscu (26,9 proc.) znalazł się waloryzowany program 500 plus, rozszerzony również na dzieci powyżej 18. roku życia - do czasu zakończenia przez nie nauki, a więc maksymalnie do 26 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tylko 23 proc. jako optymalne rozwiązanie wskazało waloryzowany program 500 plus. 22,5 proc. badanych uznało natomiast, że najlepszym krokiem będzie wdrożenie świadczenia 800 plus, stwierdzając jednocześnie, że wsparcie powinno przysługiwać każdemu, niezależnie od dochodów.
53,1 proc. respondentów uznało, że 800 plus powinno przysługiwać tylko rodzinom spełniającym określone kryterium dochodowe. 20,5 proc. badanych pokusiło się o wskazanie odpowiedzi, że takie wparcie nie powinno być udzielane nikomu. 3,9 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii.
Kiedy ruszy 800 plus?
W czwartek (1 czerwca) głos na temat świadczenia 800 plus zabrała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Rozpoczynamy ścieżkę legislacyjną programu 800 plus. Do wyborów zostanie przyjęty - zapowiedziała, cytowana przez tvn24.pl.
Zaznaczyła jednocześnie, że program zostanie uruchomiony 1 stycznia 2024 roku. - Rodzina powinna mieć wsparcie ze strony państwa i to wsparcie dla rodzin cały czas realizujemy i realizować będziemy - podkreślała przedstawicielka rządu.