W ciągu ostatnich 20 lat w Korei Południowej zaobserwowano gwałtowny wzrost turystyki. W 2015 roku kraj ten odwiedziło 13,232 mln turystów, generując dla niego przychody na poziomie 15,285 mld dolarów. Najczęściej Koreę Płd. odwiedzają Amerykanie i Japończycy.
W 2018 r. Korea Płd. była organizatorem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W ostatnich latach duży wpływ na rozwój turystyki miało rozpowszechnienie się koreańskiej fali (wzrost globalnej popularności kultury Korei Południowej) na Azję, Amerykę i Europę, dzięki temu Koreę Płd. zaczęli odwiedzać fani popkultury koreańskiej.
Średnie wynagrodzenie w Korei Południowej w 2018 r. według portalu ceny-swiat.pl wynosiło ok. 3 mln won południowokoreańskich (KRW), czyli ok. 11 tys. złotych. Należy pamiętać także, że średnie ceny w Korei Południowej są wyższe niż w Polsce. Za podstawowe zakupy w Korei Południowej trzeba zapłacić około dwa razy więcej niż u nas w kraju.
Polak pokazał paragon z Korei Południowej
Tymczasem pewien polski użytkownik Twittera o nicku "Uroczy Starszy Pan" udostępnił w sieci paragon z restauracji w Daejeon w środkowej części Korei Południowej. Pogoda pokrzyżowała Polakowi plany na zwiedzanie, więc postanowił w ramach pocieszenia wybrać się do najlepszej steakowni w mieście.
Z wieści złych, pogoda do bani wiec wycieczkę odwołaliśmy. W ramach poprawienia sobie humoru poszedłem na steka z grzybami w podobno najlepszym steakhousie tutaj. Macie też paragon grozy. Więcej zapłaciłem tu tylko raz za 2 kg homara pół roku temu. Nie mam siły się ruszyć - napisał Polak na Twitterze załączając zdjęcia z uczty.
Polak w komentarzach zaznaczył, że zazwyczaj za obiad dla dwóch osób w Korei płaci 50 tys. won, czyli ok. 170 zł. "Jadamy dobrze i nie byle co. Wiec mnie dziwią te ceny w Polsce" - napisał w komentarzu.
Jak widzimy na opublikowanych przez polskiego turystę zdjęciach porcja steaka i dodatków była bardzo obfita. W sumie Polak za wszystko zapłacił 72,5 tys. won południowokoreańskich (KRW), czyli ok. 257 zł. Za piwo mężczyzna zapłacił 5,5 tys. won (prawie 20 zł), reszta kwoty to stek z dodatkami.
#PokażParagon. Od jakiegoś czasu publikujemy tzw. "paragony grozy i łagodności" z różnych turystycznych kurortów w całej Polsce i nie tylko. Dzięki temu nasi czytelnicy mogą lepiej przygotować się do planowania budżetu swojego wyjazdu. Wysyłajcie nam swoje "paragony grozy" lub "paragony łagodności". Piszcie do nas przez dziejesie.wp.pl.