Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil Niewiński
Kamil Niewiński | 

Polska w czołówce. Za prąd płacimy bardzo dużo, zmiany idą powoli

11

Według najnowszych danych podsumowujących 2023 rok, hurtowe ceny energii elektrycznej były w Polsce jednymi z najwyższych w Unii Europejskiej. Eksperci bez problemu wskazują czynniki, które mają na to bezpośredni wpływ.

Polska w czołówce. Za prąd płacimy bardzo dużo, zmiany idą powoli
Polska stanęła na podium niechlubnego rankingu (Pixabay)

W 2022 r. na tle innych krajów Unii Europejskiej Polska mogła pochwalić się naprawdę dobrymi cenami energii elektrycznej na rynku hurtowym. Teraz jednak przyszła pora na podsumowanie wyników za zakończony już 2023 r. i jak wynika z danych think-tanku Ember i giełdy Enerace, zebranych przez portal "Wysokie Napięcie" sytuacja niestety dość mocno uległa zmianie.

Polska pod kątem hurtowej ceny energii elektrycznej znów znajduje się w czołówce Unii Europejskiej. Za 1 MWh prądu średnio w 2023 r. koncerny płaciły 112 euro. Gorzej sytuacja wyglądała tylko we Włoszech (127 euro/MWh) i Grecji (119 euro/MWh), a włączając państwa spoza UE - także w Wielkiej Brytanii (114 euro/MWh).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi

Ceny na polskim rynku co prawda spadły o 33 proc., lecz na tle innych krajów nie jest to wynik wybitny. Dodatkowo ponownie staliśmy się importerem energii. BIlans import/export wyniósł aż 4060 GWh w stronę właśnie importu. Tymczasem w 2022 r., po kilku latach przerwy, staliśmy się eksporterem energii. Jak widać jednak było to tylko chwilowe zachwianie równowagi.

Zmiany zachodzą, lecz za wolno. Polska a transformacja energetyczna

Raport pokazuje również, że obecnie najwięcej zyskują państwa opierające się na odnawialnych źródłach energii oraz gazie, który ponownie zaczął tanieć. Niestety Polska nadal jest uzależniona od węgla i odejście od wykorzystywania tego surowca na masową skalę będzie wieloletnim procesem. Na ograniczenie lub wyłączenie elektrowni węglowych na razie nie możemy sobie pozwolić.

Z uwagi na zamrożenie cen prądu, gazu i ogrzewania, wspomnianych na początku kwot aż tak nie odczuwamy. Wcale jednak nie oznacza to, że problemu nie ma. Konieczne jest ustabilizowanie sytuacji, by po zniesieniu zamrożenia ceny dla przeciętnego konsumenta nie wystrzeliły nagle w górę. Konieczne jest również przeprowadzenie gruntownych zmian w polityce energetycznej, by stawiać na tańsze i efektywniejsze źródła energii.

Nie oznacza to, że zmiany nie następują. Jak podaje portal "Wysokie Napięcie", w 2023 r. węgiel odpowiadał za 63 proc. udziału w produkcji energii elektrycznej - to najmniej w historii naszego kraju. Rekord w drugą stronę padł zaś w przypadku źródeł odnawialnych - te stanowiły 27 proc. krajowej produkcji. Zmiany więc zachodzą, chociaż w trochę innym tempie niż w innych państwach.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Basen w Wielkopolsce zamknięty do odwołania. Wykryto groźną bakterię
Tajemnicze symbole na drzewach w Skandynawii. Kryją mroczną przeszłość
Rosjanie pokazali cel ataku jądrowego w Polsce. Gen. Polko: Sieją strach
Polacy jadą za granicę. Sprawdzamy, gdzie w tym roku można taniej polecieć
Kłopoty byłego reprezentanta Polski. Został zatrzymany przez CBA
Patent na zamrożone szyby w aucie. Zapomnij o skrobaniu
Nie żyje Jaromir Netzel. Był znanym adwokatem i prezesem PZU
Ten trik pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy śrubokręt
Medytowali ze zwłokami, by zyskać supermoce. Policja odkryła 12 ciał
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić