Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Jak uzyskać pozwolenie na budowę krok po kroku

2

Planując rozpoczęcie budowy domu warto wiedzieć, jakie dokumenty będą potrzebne, gdzie i jak je uzyskać. Przeczytaj od czego zacząć.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę krok po kroku
Poradnik: Jak uzyskać pozwolenie na budowę krok po kroku (Pixabay)

Uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest proste - proces sam w sobie jest dość skomplikowany, a dodatkowo jest to dość czasochłonna procedura. Dopełnienie wszystkich formalności, których nie da się w żaden sposób ominąć, warto zacząć odpowiednio wcześniej. Jednym z głównych etapów otrzymania pozwolenia na budowę jest posiadanie gotowego projektu oraz adaptacja danego projektu do konkretnej działki. To pierwszy krok do uzyskania pozwolenia na budowę.

Pozwolenie na budowę - krok pierwszy

W urzędzie gminy trzeba zgłosić się po wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub warunki zabudowy (WZ). Jeżeli posiadana przez nas działka nie została objęta MPZP, musimy wystąpić o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy - odbywa się to na podstawie złożenia w urzędzie wniosku o WZ.

Za wydanie decyzji o warunkach zabudowy odpowiedzialny jest wójt, burmistrz, prezydent miasta bądź urzędnik posiadający odpowiednie upoważnienia. Na decyzję czeka się około 14-30 dni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inwestycje w tabor. PKP Intercity z nowymi umowami

Zdecydowanie prościej i szybciej uzyskuje się wypis z miejscowego planu, jeśli dana działka objęta jest planem zagospodarowania. Warto zajrzeć samemu do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który można znaleźć na stronach konkretnych urzędów. Będąc już w posiadaniu WZ lub MPZP, trzeba zapoznać się z wymaganiami zagospodarowania terenu pod kątem danej działki. Starający się o pozwolenie musi być pewny, że wybrany projekt budowli jest zgodny z uwarunkowaniami działki.

Co jeszcze potrzeba do pozwolenia na budowę?

W kolejnym kroku należy odbyć konsultacje z geodetą, którego zadaniem jest przygotowanie mapy do celów projektowych we właściwej skali - 1:500. Taka mapa jest obowiązkowym elementem potrzebnym do wykonania projektu budowlanego w naszym kraju. Mapa posłuży architektowi do przygotowania obrysu planowanej budowli. Istotne jest także, by pamiętać o badaniach geotechnicznych, które sprawdzają nośność gruntu oraz określają poziom wód gruntowych.

Pozwolenie na budowę - dokumenty

Wybór projektu domu jest z pewnością jedną z trudniejszych decyzji na etapie uzyskania pozwolenia na budowę. Jednocześnie jest jedną z ważniejszych. Przede wszystkim, oprócz tego, że dom ma się nam podobać, powinien pasować do wymiarów działki i spełniać warunki określone przez urząd gminy. Projekt budowlany otrzymuje się w 4 egzemplarzach. Każdy z nich trafia w inne miejsce - jeden do urzędu, drugi do organu nadzoru budowlanego, a kolejne dwa pozostają w posiadaniu Inwestora, z czego jeden z nich jest podstawą pracy dla Kierownika Budowy.

W dalszym etapie należy zająć się dostosowaniem projektu domu do działki. Tak zwana adaptacja projektu stanowi najważniejszy etap w dążeniu do otrzymania pozwolenia na budowę. Zaadaptowany projekt to taki, który zawiera projekt zagospodarowania terenu i mapę działki z obrysem domu, instalacjami, przyłączami, uwzględnieniem małej architektury i umieszczeniem terenów zielonych. Architekt może także nanieść zmiany na gotowy projekt.

W następnym etapie należy uzyskać warunki techniczne dostawy mediów. W tym wypadku niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji do Zespołu Uzgodnień Dokumentacji

Projektowej (ZUDP) przez architekta. Celem otrzymania opinii jest ustalenie odległości, jaka dotyczy projektowanych obiektów: budynków, zjazdów czy sieci, itp.

Pozwolenie na budowę - jakie dokumenty należy złożyć?

Finałem wszystkich działań jest uzyskanie pozwolenia na budowę, które wydaje starosta w formie decyzji administracyjnej. Na podstawie art. 33 pkt. 2 Ustawy Prawo Budowlane do wniosku o pozwolenie na budowę powinno się dołączyć:

- projekt budowlany w czterech egzemplarzach wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami oraz pozostałymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem architekta o przynależności do izby samorządu zawodowego (stan aktualny na dzień opracowania projektu),

- oświadczenie będące dowodem posiadania prawa do dysponowania nieruchomością przeznaczoną do celów budowlanych,

- warunki techniczne dostawy mediów,

- decyzję dotyczącą warunków zabudowy i zagospodarowania terenu - w przypadku, gdy jest wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,

- wypis z rejestru gruntów dla swojej działki oraz sąsiednich działek.

Autor: JAR
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Groźna sytuacja na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Idealne do smażenia i do kanapek. Przepis na masło klarowane
Oburzyły ją seks-gadżety w chińskim sklepie. Mieszkanka Gdańska prosi o interwencję
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Basen w Wielkopolsce zamknięty do odwołania. Wykryto groźną bakterię
Tajemnicze symbole na drzewach w Skandynawii. Kryją mroczną przeszłość
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić