Dane Eurostatu za 2023 rok ukazały ogromne różnice w wynagrodzeniach między krajami europejskimi a wynagrodzeniami w Polsce. Choć Europa pozostaje silnym gospodarczo kontynentem, mimo licznych wstrząsów w ostatnich latach, to różnice w zarobkach są znaczne.
Luksemburg, będący centrum finansowym Europy, oferuje najwyższe średnie wynagrodzenie, wynoszące średnio 47 euro na godzinę. Jest to także kraj z najwyższym na świecie PKB na mieszkańca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wysokie płace otrzymują również pracownicy w Danii i Norwegii, gdzie średnie wynagrodzenie wynosi 42 euro na godzinę. Na przeciwnym biegunie znajduje się Bułgaria, gdzie średnia stawka wynosi zaledwie 8 euro na godzinę.
Średnie zarobki. Tak wypada Polska na tle Europy
W Polsce średnie wynagrodzenie kształtuje się na poziomie 11,9 euro (51 zł) za godzinę, co plasuje nasz kraj na 25. miejscu spośród 29 państw.
Niższe zarobki mają jedynie Węgry, Łotwa, Rumunia i Bułgaria. Według Eurostatu, średnia pensja w całej Europie wynosi natomiast 24 euro (103 zł) na godzinę. Warto zauważyć, że wynagrodzenia w Europie Północnej i Zachodniej są wyraźnie wyższe niż w Europie Południowej i Wschodniej, co odzwierciedla różnice w poziomie rozwoju gospodarczego i zamożności.
Historycznie jednak sytuacja była inna. Jak podaje portal newmoney.gr, przez wiele wieków to cywilizacje śródziemnomorskie były najbogatsze na świecie, korzystając z dostępu do handlu morskiego z Afryką Północną i Lewantem. Dopiero w XVI i XVII wieku, wraz z rozwojem handlu atlantyckiego, bogactwo zaczęło koncentrować się w zachodniej części Europy.
Różnice w zarobkach w Europie są również odzwierciedleniem kosztów życia, które wpływają na siłę nabywczą, styl życia i ogólne warunki ekonomiczne obywateli poszczególnych krajów.