Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil Niewiński
Kamil Niewiński | 
aktualizacja 

Poważne problemy Niemiec. Dla Polski to równie zła informacja

16

Najnowsze dane zarówno Federalnego Urzędu Statystycznego, jak i analityków, nie napawają optymizmem. Przemysł w Niemczech znajduje się w złej sytuacji. Dla Polski jest to o wiele większe zmartwienie, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Poważne problemy Niemiec. Dla Polski to równie zła informacja
Niemiecki przemysł wpada w stan recesji (Getty Images)

Największym partnerem eksportowym Polski są naturalnie Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi to gigantyczna gospodarka i na wielu płaszczyznach korzystamy na tym również i my. Największe znaczenie w kontekście eksportu do Niemiec mają urządzenia mechaniczne i elektryczne, artykuły spożywcze i rolne, a także wyroby metalurgiczne lub chemiczne.

To właśnie dlatego problemy gospodarcze Niemców wcale nie są dla Polski dobrą informacją, a właśnie z takim scenariuszem musimy obecnie się mierzyć. Jak bowiem podał właśnie Federalny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa w Niemczech w samym tylko listopadzie 2023 r. spadła o 0,7 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na strefie euro korzystają głównie Niemcy? To wielki mit

To mocny spadek, chociaż i tak od paru miesięcy niemiecki przemysł znajdował się w trendzie spadkowym - średnio o 0,3 proc. na miesiąc.

W powiązaniu z bardzo słabymi danymi dotyczącymi ruchu samochodów ciężarowych w grudniu oznacza to, że kolejny kwartalny solidny spadek produkcji przemysłowej (o 1,5-2 proc. kwartał do kwartału) jest nie do uniknięcia, podobnie jak spadek niemieckiego PKB - podali w swoim raporcie makroekonomicznym cytowanym przez "Business Insider" ekonomiści Panku Pekao.

To ogromny rozjazd w porównaniu z prognozami, które zakładały wręcz zmianę negatywnego trendu i wzrost produkcji o 0,3 proc. Tak jednak się nie stało. W ogólnym rozrachunku zaś produkcja przemysłowa skurczyła się od listopada 2022 r. do listopada 2023 r. o 4,8 proc. To znacznie gorsze wyniki od prognoz mówiących wcześniej o 4 proc.

Nadal brak oznak ożywienia w DE, choć np. południe UE stopniowo się odbudowuje. Perspektywy eksportu do DE nadal słabe - informują analitycy i ekonomiści z ING Banku Polskiego.

Statystyki mówią jasno. Niemiecki przemysł w dołku

Na wykresie przedstawionym na profilu ING Economics Poland widać doskonale moment wybuchu pandemii koronawirusa w Niemczech. Produkcja przemysłowa spadła wtedy względem wyjściowego 2015 r. o ponad 20 p.p. Po szybkim odbiciu zaś mogliśmy obserwować moment stabilizacji, zaś od 2023 r. graf dobitnie pokazuje powolny, lecz jednak spadek.

Zmiany widać również w sektorze budownictwa, który w Niemczech od 2015 r. konsekwentnie rósł. Nawet sam moment wybuchu pandemii i pierwszy lockdown nie zachwiał tym trendem. Stało się to dopiero w 2021 roku. Od tego momentu, nie licząc pojedynczych wyskoków, ta branża również tkwi w stagnacji, chociaż sytuacja i tak wygląda o niebo lepiej niż w przypadku przemysłu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Dramatyczny finał
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić