Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Pożegnamy czas zimowy? W Sejmie chcą głosować już w środę

14

Za miesiąc powinniśmy zmieniać czas z letniego na zimowy. Ale może nie będziemy musieli – posłowie chcą już w środę głosować nad zniesieniem tego obowiązku. Czy to koniec z przestawianiem zegarków?

Pożegnamy czas zimowy? W Sejmie chcą głosować już w środę
Jest szansa na to, że nie będziemy już musieli przestawiać zegarków na czas zimowy (Unsplash.com, Andrea Natali)

Jak pisze dziennik "Fakt" do odejścia od zmian czasu na letni i zimowy przygotowuje się cała Unia Europejska. A do Sejmu wpłynął projekt w tej sprawie autorstwa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL). Zakłada on zniesienie konieczności przestawiania zegarków.

Najbliższa zmiana czasu powinna nastąpić już niedługo - w nocy z 30 na 31 października. Jeśli przepisy się nie zmienią, przesuniemy wskazówki zegarków z godziny 3.00 na 2.00 w nocy. Mówiąc skrótowo – pośpimy o godzinę dłużej.

Zobacz także: Zmiana czasu. Więcej zysków czy strat? Ekspert zabrał głos

Zdaniem posłów PSL to działanie jednak "nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego, ani ekonomicznego". Postulują rezygnację z tego procederu. To nie wszystko - chcą, by Sejm obradował nad ich projektem już w trakcie najbliższego posiedzenia, które zaczyna się w środę 29.09.

Zmiana czasu 2021. Czy to już ostatnia zmiana czasu?

Projekt nowelizacji dyrektywy przyjęty przez Parlament Europejski w marcu 2019 r. przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby miejsce w 2021 roku. Większość Europejczyków opowiedziała się za rezygnacją z corocznej zmiany czasu. Niemniej ostateczne decyzje na szczeblu europejskim jak do tej pory nie zostały podjęte.

Po co zmieniamy czas?

Jesienią i zimą zużywamy więcej energii elektrycznej, chociażby ze względu na krótsze dni (dłużej oświetlamy domy, ulice, itp.) oraz temperaturę powietrza (włączamy ogrzewanie).

Mówi się, że dzięki zmianie czasu oszczędzamy na energii. Czy jednak jest tak naprawdę? Zdaniem części ekspertów, zmiana czasu nie wpływa istotnie na oszczędność energii, a generuje dodatkowe koszty, choćby dla pracodawców.

Zimowa zmiana czasu uprzykrza życie podróżnym – w ubiegłych latach, w ostatni weekend października, w nocy z soboty na niedzielę, pociągi PKP Intercity zatrzymywały się na godzinę na najbliższej stacji.

Oszacowanie zysków i strat wynikających ze zmiany czasu jest zadaniem niezwykle trudnym i skomplikowanym. Zmiana czasu prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, co z kolei wpływa niekorzystnie na samopoczucie i może powodować kłopoty ze snem czy problemy z koncentracją, zauważają autorzy projektu.

Autor: KBB
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić