Chatka Puchatka przez lata urosła do rangi jednego z najbardziej kultowych schronisk górskich - a obecnie schronów turystycznych - w Polsce. Przez długi czas był to najwyżej położony (1228 m n.p.m.) obiekt noclegowy w Bieszczadach, doskonale znany miejscowym i turystom.
Obecnie, po przejęciu budynku przez Bieszczadzki Park Narodowy i przeprowadzonych przez niego przebudowach, Chatka Puchatka nie oferuje już noclegów. Funkcjonuje jako miejsce dziennego pobytu. W środku znajduje się bufet oraz posterunek Straży Parku i GOPR-u.
Obiekt znajduje się na Połoninie Wetlińskiej, pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały. Ze względu na doskonałą lokalizację i otaczające go piękne widoki stał się prawdziwym symbolem Bieszczad.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Praca marzeń? Bieszczadzki Park Narodowy ma ofertę
Teraz miłośnicy gór mają szansę spełnić swoje marzenie i zaopiekować się tym wyjątkowym miejscem. Bieszczadzki Park Narodowy szuka osób chętnych do całorocznego poprowadzenia chatki.
Do zadań gospodarza należeć będzie dopilnowanie, by obiekt był czynny siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Opiekun będzie także odpowiedzialny za znajdujący się wewnątrz punkt sprzedaży, jego obowiązkiem będzie ponadto nieodpłatne udostępnianie turystom jadalni oraz zapewnienie im informacji turystycznej.
Dla wielu osób to może być praca jak ze snów - z dala od miejskiego zgiełku, wśród niezwykłych krajobrazów, blisko natury. To zajęcie jednak nie jest dla każdego. Przedstawiciele parku ostrzegają, że warunki na bieszczadzkich połoninach potrafią być ekstremalne, nie tylko zimą.
Problemy z dotarciem do schronu czy z dostawami towaru są praktycznie nieuniknione. Niewykluczone są też przerwy w dostawie prądu i wody. Osoba, która jest gotowa na trudne warunki, oprócz dużej wytrzymałości musi też posiadać doświadczenie w prowadzeniu schronisk górskich.
Do dyspozycji zarządcy zostanie przekazania część sypialniana z węzłem sanitarnym. Chętni już zaczęli się pojawiać. Do przetargu ogłoszonego przez BPN zgłosiły się na razie cztery lokalne firmy.
Czytaj także: Święta w Zakopanem coraz droższe. Oto cena za kulig