Jakie kwalifikacje należy posiadać, aby znaleźć pracę w IT?
Branża IT w głównej mierze potrzebuje ekspertów, którzy posiadają doświadczenie w wielu specjalistycznych dziedzinach. Obecnie dużą wagę przywiązuje się zwłaszcza do bezpieczeństwa przechowywania danych oraz do kreatywnego tworzenia aplikacji w popularnych językach programowania. Pracodawcy zwracają uwagę u kandydatów na zdolność analitycznego myślenia oraz umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji. W takim przypadku docenia się przede wszystkim nieszablonowy tok rozumowania. Dlatego szeroka wiedza z wybranego zakresu nie jest jedynym sposobem, aby uzyskać dobrze płatną pracę w tej branży. Dość często osoby po podstawowych szkoleniach, wyróżniające się na tle innych kandydatów zaangażowaniem i chęcią zdobywania wiedzy mają większe szanse na zatrudnienie.
Przeglądając oferty pracy IT, można odnieść całkiem słuszne wrażenie, że w większości przypadków pracodawcy nie wymagają kierunkowego wykształcenia. Dużo ważniejsze są umiejętność obsługi konkretnego oprogramowania oraz zdolność do pracy zespołowej. Jeszcze wiele lat temu praca w tej branży kojarzyła się z samodzielnym rozwiązywaniem problemów. Dzisiaj dzięki rozwojowi specjalistycznych aplikacji, współpraca między poszczególnymi programistami i pozostałymi członkami zespołu, odgrywa dużo większe znaczenie. Nic więc dziwnego, że pracodawcy wymagają rozwiniętych zdolności komunikacyjnych. Osoba pracująca na stanowisku w branży IT musi umieć porozumiewać się, stosując zarówno terminologię techniczną, jak i w uniwersalny sposób przekazywać zwięzłe informacje o postępie swoich prac dla przełożonych.
Na jakie zarobki można liczyć w branży IT?
Z roku na rok poziom zarobków w branży IT rośnie. W 2022 średnia zarobków oscyluje w granicach 10 tysięcy złotych brutto. Najmniej zarabiają młodsi specjaliści IT, administratorzy oraz testerzy oprogramowania. Dużo większe zarobki osiągają doświadczeni programiści oraz eksperci do spraw bezpieczeństwa. Coraz większe znaczenie mają także zawody, w których optymalizuje się działania dużych baz danych. Zadania te wykonują tak zwani specjaliści Big Data. Ich zarobki mogą sięgać nawet 30 tysięcy złotych brutto. Wraz z większą odpowiedzialnością rosną kwoty wypłat. Na wyższych stanowiskach dużo bardziej liczy się nie tylko samodzielność w podejmowaniu decyzji, ale również umiejętność zarządzania grupą osób.
W jaki sposób szukać pracy w branży IT?
Na początkowym etapie rozwijania umiejętności warto skupić się na ofertach małych pracodawców, gdzie w przyjaznej atmosferze można bardzo szybko zdobyć niezbędne doświadczenie. Wiele osób stawiających pierwsze kroki w branży IT pracuje intensywnie nad własnym portfolio. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza dla zawodów takich jak Frontend developer, gdzie dla pracodawcy dużo większe znaczenie ma jakość wykonywanej pracy niż ukończone kierunkowe studia. Obecnie nie jest wcale trudno zyskać niezbędne umiejętności, ponieważ różnorakich kursów na poszczególne stanowiska jest całe mnóstwo. Otwiera to możliwości rozwoju i przebranżowienia nawet dla osób, które do tej pory nie były bezpośrednio związane z branżą IT.
Ciekawym sposobem na znalezienie pracy może być udział w targach i konferencjach branżowych. Spotykają się tam przedstawiciele wielu różnych firm, które aktywnie poszukują nie tylko doświadczonych pracowników, ale również osób, które wyróżniają się zaangażowaniem i chęcią do poszerzania wiedzy w określonym zakresie. Regularny udział w prelekcjach może stać się przepustką do szybszego znalezienia pracy w IT. Branża bardzo dynamicznie się rozwija, dlatego pracodawcy szczególnie doceniają kandydatów, którzy posiadają najbardziej aktualną wiedzę.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.