Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Jakub Artych
Jakub Artych | 

Pracowała tylko jeden dzień. ZUS wyliczył jej emeryturę

36

Emerytura to kluczowy temat dla wielu Polaków, którzy po latach pracy liczą na godziwe wsparcie finansowe. Dla niektórych jednak świadczenie emerytalne jest symboliczne. Sprawdź, ile otrzymuje kobieta, która przepracowała zaledwie jeden dzień w życiu.

Pracowała tylko jeden dzień. ZUS wyliczył jej emeryturę
Pracowała tylko jeden dzień. ZUS wyliczył jej emeryturę (Getty Images, Omar Marques#781169#51A ED)

Mieszkanka Legnicy, która przepracowała w swoim życiu tylko jeden dzień, otrzymuje co miesiąc od państwa emeryturę wynoszącą 43 grosze - podaje serwis Goniec. Choć kwota ta wydaje się śmiesznie niska, jest legalnym świadczeniem zgodnym z obowiązującymi przepisami.

Jeszcze niższą emeryturę otrzymuje seniorka z Biłgoraja, która przepracowała jedynie jeden dzień. ZUS wypłaca jej 2 grosze miesięcznie. Zgodnie z obowiązującym prawem, każda osoba, która pracowała nawet przez jeden dzień na umowie oskładkowanej, ma prawo do emerytury po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

Z danych ZUS wynika, że w Polsce wiele osób otrzymuje symboliczne emerytury. Jak podawał Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, nawet krótkotrwały okres pracy generuje prawo do minimalnego świadczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Z jakiej dyni zrobisz zupę krem i deser? Jest jedna pyszna odmiana

Koszt wydania decyzji emerytalnej, wynoszący ok. 100 zł, często przewyższa wysokość miesięcznej wypłaty emerytury dla osób z krótkim stażem pracy.

W Polsce groszowe emerytury dotyczą głównie kobiet. Na przestrzeni lat liczba emerytur niższych od minimalnych wzrosła 15-krotnie. Problem narasta i wymaga systemowych rozwiązań. Zmiany w systemie emerytalnym są konieczne, aby zapewnić godziwe wsparcie finansowe dla wszystkich seniorów.

Finanse systemu emerytalnego

Eksperci są zgodni, że podniesienie wieku emerytalnego jest nieuniknione ze względu na deficyt finansowy w ZUS. Szacunki wskazują, że w 2027 r. dopłaty z budżetu państwa do systemu emerytalnego mogą wynieść nawet 143 mld zł. Rokrocznie fundusz emerytalny jest łatany środkami z budżetu państwa, co stanowi znaczne obciążenie finansowe.

Serwis mycompanypolska.pl informuje, że zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 65 lat stanie się faktem w 2026 r.

Obowiązujący dziś wiek emerytalny został obniżony w 2017 r. przez rząd PiS, wcześniej podniesiony w 2012 r. przez rząd PO-PSL.

Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, zwraca uwagę na fakt, że obniżenie wieku emerytalnego było niesłuszne i konieczne jest edukowanie społeczeństwa, że długość pracy wpływa na wysokość świadczenia emerytalnego.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nie żyje Jaromir Netzel. Był znanym adwokatem i prezesem PZU
Ten trik pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy śrubokręt
Medytowali ze zwłokami, by zyskać supermoce. Policja odkryła 12 ciał
TVN odwoła się od kary KRRiT. "To godzi w wolność słowa"
Leśnicy przeszukują lasy. Chodzi o groźne szkodniki
Jak zrobić czarny czosnek? Przepis na niezwykły dodatek do dań
Tak odstraszysz gołębie z balkonu. Prosty i skuteczny sposób
Uderzyła w Ukrainę. Miasto zaatakowane międzykontynentalną rakietą balistyczną
W PRL-u dzieci się nim zajadały. Poznaj przepis na kultowy przysmak
TVN ukarany przez KRRiT za reportaż o o. Tadeuszu Rydzyku
Kasjerka Biedronki wrzuciła nagranie z pracy. Internauci zachwyceni
Włosy w roli głównej. Rozwiąż krzyżówkę pełną fryzjerskich zagadek
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić