Jakie działania podjąć, aby otrzymywać wyższą emeryturę? ZUS przypomina, aby poszukać w domowych archiwach dokumentów dotyczących naszej historii zatrudnienia. Należy je następnie przedłożyć w ZUS, jeśli wcześniej dokumenty te nie zostały przekazane. Dzięki temu uzupełnimy dane, które są kluczowe do podniesienia naszych świadczeń.
Zwiększenie emerytury może być możliwe dla osób zatrudnionych przed 1999 rokiem. Reformy systemu emerytalnego w tamtym okresie wprowadziły spore zamieszanie, które może być odczuwalne do teraz przez niektórych emerytów i rencistów.
Wiele seniorów pobiera niższe emerytury i renty, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Na początku każdego roku ZUS przypomina, że można w prosty sposób podnieść swoje świadczenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeżeli w tamtych latach pracowaliśmy, a ZUS nie posiada na to dowodów, emerytura lub renta są naliczane na niekorzyść ubezpieczonego. Warto więc poświęcić trochę czasu i zawalczyć o wyższe świadczenia. Czasem wymaga to kontaktu z byłym pracodawcą, a jeśli firma już nie istnieje, z archiwum zakładowym.
Pracowałem przed 1999 rokiem, ale nie mam dokumentów. ZUS podpowiada
Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, zaznacza, że likwidowane lub przekształcone zakłady pracy miały zazwyczaj swoich następców prawnych, którzy powinni przejąć archiwalne dokumenty. ZUS wskaże, jakie dokumenty będą potrzebne w tej sytuacji.
Poszukiwania w archiwach mogą być czasochłonne, wymagają prześledzenia historii zakładu pracy i tego, co działo się z nim na przestrzeni lat. Jednak jest to warte zachodu, ponieważ zaległe świadectwo pracy lub dokument potwierdzający zatrudnienie może podnieść emeryturę czy rentę. Wtedy kwota zostanie ponownie przeliczona, już na nowych zasadach.
Przeczytaj również: Środek lata, a plaża w Jastrzębiej Górze świeci pustkami