Pracownicy mogą korzystać z dodatkowych dni urlopu. Mało kto o nich wie

7

Urlopy pracownicze są ważnym elementem polityki kadrowej i wpływają na efektywność pracowników. Oprócz standardowych urlopów wypoczynkowych, które są regulowane przez kodeks pracy, istnieją także inne rodzaje urlopów. Są one zawarte w innych aktach prawnych, dlatego nie wszyscy o nich wiedzą.

Pracownicy mogą korzystać z dodatkowych dni urlopu. Mało kto o nich wie
Pracownicy mogą liczyć na dodatkowe dni urlopu (Pixabay)

Regulacje dotyczące urlopów pracowniczych są szczegółowo określone w Kodeksie pracy. Jednakże nie stanowi on jedynego źródła prawa w tej dziedzinie. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", zasady przyznawania i korzystania z urlopów mogą być również regulowane przez inne akty prawne.

Przykładem jest ustawa z dnia maja 1989 roku o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, która przewiduje możliwość uzyskania urlopu w związku z obchodami świąt religijnych innych niż te uznawane przez dominującą religię. Zgodnie z jej postanowieniami, pracownik, który jest członkiem kościoła lub związku wyznaniowego, którego święta są dniami ustawowo wolnymi od pracy, ma prawo do dnia wolnego w dniu obchodów tych świąt.

Aby skorzystać z tego przywileju, pracownik musi złożyć stosowny wniosek do swojego pracodawcy co najmniej 7 dni przed planowanym świętem. W ewidencji czasu pracy, ten rodzaj urlopu jest klasyfikowany jako nieobecność usprawiedliwiona, ale niepłatna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zarobki w pierwszej pracy. Zapytaliśmy ludzi, ile powinny wynosić

Urlop dla członków komisji

Inny rodzaj urlopu, który nie jest uregulowany w Kodeksie pracy, wynika z przepisów zawartych w Kodeksie wyborczym. Jak przekazuje "Dziennik Gazeta Prawna", jeden z artykułów tego kodeksu przewiduje, że członkom obwodowych oraz terytorialnych komisji wyborczych przysługuje zwolnienie od pracy w dniu głosowania oraz w dniu liczenia głosów, a także na dzień następny po zakończeniu tego procesu.

Jeśli wybory odbywają się w niedzielę, która jest dniem wolnym dla pracownika, nie przysługuje mu dodatkowy urlop na ten dzień. Natomiast jeśli dzień wyborów przypada na dzień roboczy, pracownik ma prawo do urlopu na czas głosowania. W odniesieniu do dnia liczenia głosów, jeśli komisja zakończy swoje zadania w poniedziałek, pracownik otrzymuje prawo do dnia wolnego, który przypada bezpośrednio po dniu zakończenia liczenia głosów.

Taki urlop jest klasyfikowany w ewidencji czasu pracy jako nieobecność usprawiedliwiona płatna. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", pracownik ma obowiązek poinformować swojego pracodawcę o zamiarze skorzystania z tego urlopu przynajmniej 3 dni przed dniem wyborów.

Zwolnienie od pracy za oddanie krwi

Ustawa o publicznej służbie krwi przewiduje specjalne przepisy dotyczące zwolnienia od pracy dla honorowych dawców krwi. Zgodnie z tymi przepisami, pracownik, który oddaje krew, ma prawo do zwolnienia z pracy nie tylko w dniu oddania krwi, ale także w dniu następnym oraz na czas wymaganych okresowych badań lekarskich związanych z krwiodawstwem.

Warto zaznaczyć, że przepisy te dotyczą jedynie oddania krwi w ramach medycznego krwiodawstwa. Aby skorzystać z przysługującego zwolnienia, pracownik powinien odpowiednio wcześniej poinformować swojego pracodawcę o planowanym oddaniu krwi.

Po oddaniu krwi, pracownik jest zobowiązany przedstawić w swojej firmie zaświadczenie wydane przez stację krwiodawstwa jako dowód wykonania tej czynności. Jak podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna", nieobecność w pracy z tytułu oddania krwi i przeprowadzanych badań jest traktowana jako usprawiedliwiona i w 100 proc. płatna.

Autor: MAWI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić