Od 30 maja wchodzą w życie zmiany w ustawie o pomocy społecznej. Pracownicy socjalni będą mogli liczyć na wyższy dodatek za pracę w terenie.
Do tej pory wynosił on od 250 złotych miesięcznie. Teraz wzrośnie do 400. Dodatek nie będzie już wliczany do minimalnego wynagrodzenia i będzie przysługiwał każdemu pracownikowi, który pracuje poza ośrodkiem i np. przeprowadza wywiady środowiskowe.
Zmienią się także zasady przyznawania urlopu wypoczynkowego. Prawo do dziesięciu dodatkowych dni wolnych pracownicy będą mieli już po trzech latach pracy, a nie jak do tej pory po pięciu.
Nowe przepisy wprowadzają też sporo zmian dla osób, które z pomocy społecznej korzystają. Od niedzieli będzie można przyznawać ją w trybie pilnym.
Czasem jest tak, że zebranie wszystkich informacji potrzebnych do wydania decyzji o przyznaniu usług oraz odpłatności zajmuje trochę czasu. Nowe przepisy pozwolą objąć wsparciem osobę starszą lub niepełnosprawną niezwłocznie po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.
Ustawa zaostrza także kary za prowadzenie nielegalnych domów pomocy. Wojewoda będzie mógł nałożyć na właściciela od 10 do 30 tys. złotych kary. Do 60 tys. złotych wzrośnie kara dla osób, które nadal prowadzą placówkę bez zezwolenia lub mimo kary otworzyły kolejną.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.