Sztuczna inteligencja realnie zagraża kilku zawodom. O jakie profesje chodzi? Otóż o wszystkie te związane z tworzeniem treści. Rękę na pulsie z pewnością powinni trzymać szczególnie: dziennikarze, copywriterzy, ale również pracownicy niektórych sektorów IT, czy analitycy rynkowi.
20 zawodów na liście CEDEFOP. Im sztuczna inteligencja nie zagraża
Portal przytacza, że niedawno CEDEFOP (Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego) opublikowało listę 20 zawodów, które w następnych latach (od 2030 roku) będą się cieszyć największym zapotrzebowaniem. Inaczej więc mówiąc - dla nich sztuczna inteligencja nie powinna stanowić zagrożenia. Kto może odetchnąć z ulgą?
W pierwszej dziesiątce spisu CEDEFOP znalazły się takie stanowiska jak: średni personel biurowy, sprzedawcy, pracownicy usług, specjaliści w dziedzinie nauczania, osoby sprzątające i pomoc domowa, specjaliści biurowi, kierowcy i operatorzy pojazdów, pracownicy budowlani, specjaliści ds. nauk ścisłych i inżynierii, prawnicy i pracownicy socjalni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj więcej: Tragedia w Gdańsku. Łódź przygniotła 60-latka
Drugą dziesiątkę bezpiecznych zawodów stanowią następujące: naukowcy i inżynierowie, specjaliści do spraw zdrowia, pracownicy opieki, specjaliści w dziedzinie prawa i nauk społecznych, personel medyczny średniego szczebla, doradcy klienta, personel techniczny, księgowi, pracownicy przemysłu metalowego i maszynowego, kierownicy techniczni.
W jakim kierunku więc warto się kształcić?
Największy wzrost zatrudnienia prognozuje się w usługach, w szczególności w sektorach usług prawnych i księgowych, badań i rozwoju, reklamy i badań rynkowych, a także usług administracyjnych i usług wsparcia - czytamy w raporcie "Mózg zamiast mięśni: przyszłość pracy w Europie".
Czytaj więcej: Skandaliczny czyn 27-latki. Grozi jej 10 lat więzienia
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.