Przez lata żyliśmy z przeświadczeniem, że prąd jest stosunkowo tani, przez co większość z nas nie zwracała uwagę na jego zużycie. W ostatnich miesiącach sytuacja uległa zmianie. Coraz wyższe koszty produkcji energii elektrycznej, a także wojna w Ukrainie wywróciły sytuację do góry nogami. Już na początku 2022 roku rachunki za prąd w Polsce poszły mocno w górę. To jednak nie koniec podwyżek.
Problem jest tym większy, że obecnie rosną też ceny ropy, gazu czy węgla, przez co Polacy muszą wydawać znacznie więcej na podróże do pracy czy też ogrzewanie domu. Dlatego warto się zastanowić nad tym, jak efektywnie obniżyć nasze comiesięczne rachunki.
Prąd coraz droższy. Jak efektywnie obniżyć rachunki?
Jeśli chcemy płacić niższe rachunki za prąd, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie ofert innych dostawców. Część społeczeństwa nie wie, że ma wolną rękę przy wyborze oferty zakupu energii elektrycznej, tak jak się to dzieje przy podpisywaniu umowy na usługi telekomunikacyjne czy też umowy kredytowej.
Drugi krok to odpowiedni wybór taryfy. Standardowo są one ustawione tak, że niższe stawki płacimy w godzinach nocnych i w weekendy. Dlatego warto odpowiednio planować niektóre czynności. Jeśli chcemy włączyć zmywarkę, to dobrym pomysłem będzie zrobienie tego w godzinach wieczornych. Natomiast z większym praniem warto poczekać do weekendu, gdy obowiązywać będą niższe stawki za prąd.
Czytaj także: Lidl podjął decyzję ws. limitów cukru. Klamka zapadła
Bardzo ważne jest też odpowiednie wykorzystywanie posiadanych przez nas urządzeń. Nie decydujmy się na pranie, dopóki bęben w naszej pralce nie będzie zapełniony w 100 proc. Warto też zastanowić się nad odpowiednim trybem prania. Niektóre programy pobierają mniej wody i trwają krócej, przez co zaoszczędzimy na rachunkach.
Na zużycie prądu w domu potrafi wpływać również lodówka. Optymalna temperatura chłodziarki to 7 st. C, a zamrażarki -18 st. C. Jeśli ustawimy inne wartości, musimy liczyć się z większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Warto też regularnie czyścić uszczelki w naszym urządzeniu, aby nie trafiło ono temperatury.
Wiele osób zapomina o tym, że nie możemy zastawiać kratek wentylacyjnych lodówki. Zapewnienie odpowiedniej przestrzeni urządzeniu pozwoli zaoszczędzić ok. 70 kWh energii. Mniejsze zużycie prądu zapewni nam też częste rozmrażanie urządzenia. Szron o grubości 3 mm zwiększa zużycie prądu o 10 proc., szron 7 mm - o 100 proc.
Podejście z głową do gotowania posiłków też pozwala zaoszczędzić na rachunkach. Jeśli będziemy przykrywać garnki, zmniejszymy zużycie energii o 15-50 proc. Pomocne będzie też gotowanie produktów w mniejszej ilości wody. Jeśli wybieramy piekarnik, to unikajmy otwierania jego drzwi, bo każdorazowo taka czynność wiąże się z utratą ciepła.
Pamiętajmy też o tym, aby wyłączać z gniazdka podstawowe urządzenia, takie jak telewizor, laptop czy radio w momencie, gdy w ogóle z nich nie korzystamy. Warto również wyjmować z kontaktu ładowarkę do smartfonów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.