"Dziennik Gazeta Prawna" wyjaśnia, że wymóg domniemania zatrudnienia na etacie ma związek z projektem dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. W teorii chodzi jednak nie tylko o nie, ale i o ich pracowników - kurierów, kierowców czy też dostawców jedzenia.
Nowe przepisy mogą być problematyczne dla Polski. Domniemanie bowiem trudno ograniczyć tylko do zatrudnionych za pośrednictwem internetowych platform.
"DGP", powołując się na ekspertów, spostrzega, że regulacje będą miały zastosowanie do wszystkich zatrudnionych w polskiej gospodarce. Chodzi zarówno o prywatne firmy, jak i sferę publiczną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Unia Europejska chce, by przepisy zostały przyjęte bardzo sprawnie. Jest presja, by stało się to do końca 2023 roku.
Z rozmów w Brukseli wynika, że istnieje presja na przyjęcie tych przepisów do końca bieżącego roku - podkreśla w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna" Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan.
Wielkie zmiany w Polsce?! Ekspert komentuje
Do nowych regulacji Unii Europejskiej za pośrednictwem "DGP" odniósł się również Tomasz Duraj, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Centrum Nietypowych Stosunków Zatrudnienia na Wydziale Prawa i Administracji UŁ.
Przewidziane w dyrektywie domniemanie istnienia stosunku pracy wykonawców platformowych będzie musiało zostać rozciągnięte na wszystkie sektory gospodarki. Inaczej doprowadzi to do nierównego traktowania przedsiębiorców prowadzących podobną działalność w zależności od tego, czy zostaną uznani za platformę cyfrową, czy też nie - powiedział.